Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Sirdij vajag strādāt un spēt… izturēt. Tomēr gadās, ka sirds vairs nedarbojas, kā nākas. Sirds mazspēja ir sekas laikus nediagnosticētai vai neārstētai sirds asinsvadu sistēmas slimībai. Kā to laikus pamanīt un kā ārstēt, pētām raidījumā Kā labāk dzīvot. Plašāk skaidro biedrības "ParSirdi.lv" vadītāja Inese Mauriņa un kardioloģe, Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātes asociētā profesore, P.Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Latvijas Kardioloģijas centra Ambulatorās un diagnostiskās nodaļas vadītāja Iveta Mintāle.

Iveta Mintāle norāda, ka sirds mazspējas diagnoze ir savā ziņa nokavēta lieta, nolaidība, neizdarīta līdz galam.

"Ja saglābtu visu, kas pirms tam, visus riska faktorus, kas ir sirds mazspējai un sirds slimībām vispār, tad līdz šai diagnozei vispār nav jānonāk," atzīst Iveta Mintāle.

"Līdz tam ir visi slimību riska faktori, par ko esam runājuši vairākkārt, un ļoti grībētos par to runāt vēl un vēl, bet, no otras puses, jāsaka - cik var par to runāt, jo tas tikai un vienīgi draudzējas ar cilvēka saprātu - saudzēt sevi, mīlēt sevi un līdz ar to pieskatīt sevi visādu riska faktoru jomā," turpina Iveta Mintāle. "Tas ir, pirmkārt, augsts asinsspiediens, kas neārstēts noved pie sirds mazspējas. Otrkārt, palielināts svars un īpaši aptaukošanās, treškārt, cukura diabēts, augsts holesterīns. Mēs to visu laiku arī esam runājuši. Tikai ieklausieties un padomājiet!

Visvairāk gribētos teikt, sāciet ar bērniem, sāciet ar savu bērnu audzināšanu, ieaudzinot viņos atbildību pret sevi un izpratni, ka cilvēks ir tas, kurš pats savā labā var vai nu darīt kaut ko, vai nedarīt neko. Brīnumi nenotiek. Ja veselībā neiegulda, rezultāti var būt dažādi."

Trīs galvenās lietas, ko akcentā Iveta Mintāle - jāēd veselīgi, jākustas un nesmēķēt.

"Visi ļoti labprāt skaļā balsi saka, ka zina, kā tas ir. Varbūt kādreiz ir jāapsēžas un jāpadomā, kā tas ir, jāparevidē savu ledusskapi vai savu lielveikala ratu saturu. Vai tiešām tas ir veselīgi," aicina Iveta Mintāle.

"Ja visi šie faktori tiek ievēroti jau no bērnības, kāda sirds mazspēja, par to nevienam tad nav jārunā. Bet tas ir jāievēro visas dzīves garumā. Ja bērns ir atbildīgs jau no paša sākuma un zina, ko tas nozīmē viņam, ko tas nozīmē viņa apkārtējiem, tad kreņķu ir mazāk."