Raidījuma skanēšanas laikā varat sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Latvijas ārstu biedrība īsteno akciju "Saprast un atbalstīt", kuras laikā vērš sabiedrības uzmanību uz to, cik svarīga ir savstarpējā sapratne, uzticēšanās un atbalsts mediķu un pacientu saskarsmē veiksmīgam veselības aprūpes procesam. Arī raidījumā Kā labāk dzīvot turpinām sarunu par ārstu un pacientu attiecībām.

Raidījuma viesi: Latvijas Ārstu biedrības vadītāja Ilze Aizsilniece, Latvijas Māsu asociācijas prezidente Ilva Aršauska un profesors, medicīnas doktors Viesturs Boka.

Raidījuma viesi vērtē, ka būtiski ir redzēt cilvēku, redzēt pacientu.

"Indiešiem ir sveiciens "namaste" - es tevi redzu. Tas ir tas, ko mēs esam pazaudējuši. Mēs redzam ekrānus, datorus, ciparus, datus, rādītājus, bet galvenais ir redzēt cilvēku un nepazaudēt cilvēku, un spēju viņu redzēt arī veselības aprūpē," atzīst Ilze Aizsilniece.

Arī Ilva Aršauska atzīst, ka komunikācijas problēma ir pamatā visam, jo nemākam savā starpā komunicēt, pietrūkst sarunu. Līdz ar to veidojas nevajadzīgi pārpratumi.

"Nemākam izteikties, nemākam pateikt paldies, nemākam bieži formulēt savu vajadzību, līdz ar to tas rada virkni dažāda veida pārpratumus," atzīst Ilva Aršauska

Viesturs Boka uzskata, ka vajag pārdomāt rīcību reizēs, kad ir negatīvi gadījumi. Vai tas raksturo sistēmu, vai tā ir problēma, vai unikāls gadījums. 

"Bieži vien pēc viena negatīva precedenta cenšamies pieņemt lēmumus, uzstādīt jaunas ceļa zīmes," uzskata Viesturs Boka.

"Veselība ir tāda interesanta kategorija, mēs varētu runāt par veselības rūpnīcu, kurā ražo veselību. Cilvēki parasti kaut ko pasūta un tad nāk gatavam pakaļ un viņu saņem. Bet attiecībā uz veselību šajā rūpnīcā strādā arī pats pasūtītājs, pats pacients, un, jo viņš intensīvāk pats strādā, jo labāki ir rezultāti. Gala beigās tā ir sadarbība gan starp ražotāju, gan starp pasūtītāju. Kāpēc mums neveicas bieži vien? Tāpēc, ka sabiedrība kopumā - un tas nav tikai veselības aprūpē, medicīnā, tas ir visās sfērās, un tas ir visā pasaulē - pieaug konfrontējošu attiecību līmenis," analizē Viesturs Boka. "Gan visas neskaidrības, ģeopolitiskās situācijas, pārmaiņu laiki, cilvēki kļūst nedroši par sevi. Tas sākas jau agrā bērnībā. Mēs runājam par vardarbību skolā, par vardarbību ģimenē, par vardarbību pret politiķiem, par vardarbību pret mediķiem un tā tālāk, un vēl tālāk.

Mēs šobrīd esam gatavi runāt, kā likvidētu šīs sekas, bet man liekas, ja mēs paskatītos cēloņos - tie cēloņi ir ielaista daudzu desmitu gadu garumā, kādā veidā mūsu sabiedrība veidojas, ko nozīmē internets, ko nozīmē visi tie gadžeti, ko tur var atrast, vai tur var atrast labdabīgu kaut ko, vai tur var atrast agresiju. Man liekas, ka šī agresijas izplatība kopumā sabiedrībā pieaug un ka tā ir ļoti nopietna mūsu sabiedrības problēma ne tikai Latvijā un ne tikai medicīnā."

Ārstu biedrība ir sākusi akciju "Saprast un atbalstīt" un aicina rakstīt gan pacientus, gan mediķus, kad jutās saprasti un atbalstīti. Svarīga ir pozitīvā gaisotne un uzticēšanās.