Raidījuma skanēšanas laikā varat sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Asins vēzim ir ļoti universāli simptomi, tāpēc ģimenes ārsti bieži vien pārprot šos simptomus, domājot, ka problēmas cēlonis ir, piemēram, vairogdziedzeris vai vēl kādi citi iemesli. Lai pasargātu pacientus no novēlotas diagnostikas, asins vēzis jāatpazīst. Par to, kā to izdarīt, spriedīsim raidījumā Kā labāk dzīvot.

Ko nozīmē "universāli simptomi" un kāpēc ģimenes ārstiem dažreiz neizdodas uzreiz saprast simptomus un kas notiek ar pacientu, skaidro hematoloģe Kristīne Bernāte un Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas viceprezidents, ģimenes ārsts Ainis Dzalbs. Pieredzē dalās hematoloģijas paciente Ivanda Šūpulniece, viņa stāsta par to, kā slimība atklāta, kā cilvēkam sadzīvot ar šo ziņu un pieņemt diagnozi. Un galvenais - nebaidīties ārstēties.

Valsts asinsdonoru centra vadītāja Egita Pole mudina ziedot asinis, jo asins vēža pacientiem ārstēšanās procesā tās ir būtiski nepieciešamas - nozīmīga ir asins komponentu pārliešana. Šobrīd arī norisinās VADC rīkota kampaņa, lai pievērstu uzmanību asins ziedošanai asins vēža pacientiem. Asins ziedošana ir vēl viens veids, kā tuvinieki un draugi var atbalstīt tos, kas ir saskārušies ar asins vēzi. Kampaņa norisināsies visu oktobri.

"Kampaņa, kas sākās 27. septembrī un ilgs visu oktobra mēnesi, ir tieši, lai pievērstu uzmanību asins ziedošanai asins vēža pacientiem. Kā jau runāja, ir svarīga medikamentozā ārstēšana, atbalsts, savlaicīga slimības atpazīšana. Bet ļoti nozīmīga ārstēšanās procesā ir asins komponentu pārliešana, kas asins vēža pacientiem ir vajadzīga ļoti daudz un visā ārstniecības procesa laikā. Tādēļ arī ir šī kampaņa, lai pievērstu uzmanību, ka tas ir vēl viens veids, kā tuvinieki, draugi, kuri ir saskārušies ar tuvu cilvēku šādu veselības problēmu, var palīdzēt un atbalstīt," skaidro Egita Pole.

"Redzam, ka Latvijas onkoloģijas centrs, ja tā var teikt, ir vislielākais šo komponentu pasūtītājs, tur aiziet visvairāk asins komponentu, kas tieši glābj dzīvības asins vēža pacientiem. Visā ārstēšanas procesā, mēs lēšam, vienam pacientam ir vajadzīgas pat vairāk nekā 200 asins komponentu devas. Tas ir ļoti nozīmīgs atbalsts, ko zināmā mērā bez maksas, ar siltu sirdi un vēlmi palīdzēt varam darīt mēs katrs," turpina Egita Pole.

Par iespējām ziedot asinis Egita Pole mudina uzzināt VADC mājas lapā.