Raidījuma skanēšanas laikā varat sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Lai gan atkritumu apsaimniekošanā un tālākā pārstrādē esam spēruši pāris soļus uz priekšu, Latvijā poligonos joprojām turpina nonākt liels atkritumu daudzums, kas varētu kalpot kā nozīmīgs enerģijas avots, bet tie nekādā veidā netiek pārstrādāti un paliek vienkārši  gulēt zemē. Ko darām nepareizi un kā veicināt atkritumu pārvēršanu lietderīgā enerģijā, saruna raidījumā Kā labāk dzīvot. Diskutē arhitekte Beatrise Šteina, uzņēmuma „Cleantech Latvija” direktore Evija Pudāne, Latvijas Lauksaimniecības universitātes profesors, enerģētikas eksperts Aigars Laizāns un Pasaules Dabas fonda klimata programmas vadītāja Laura Treimane.

Aigars Laizāns pozitīvi vērtē atkritumu dedzināšanas iespēju, tā radot siltumenerģiju, kuras izmaksas pēdējā laikā strauji pieaug. Viņš gan atgādina, ka atkritumus nedrīkst dedzināt katrs pats savā mājsaimniecībā.

Viņam iebilst Laura Treimane, norādot uz dažādiem faktoriem, ka rūpnieciskā atkritumu dedzināšana var kaitēt videi. Viņa iesaka vairāk cīnīties ar cēloņiem, radot pēc iespējas mazāk atkritumu, nevis ar sekām.

Evija Pudāne piekrīt, ka ir jāsamazina atkritumu radīšana. Viņa arī skaidro, ka līdz šim kā kurināmo vairāk Latvijā izmantoja Krievijas gāzi, kas bija salīdzinoši lēta un nebija vajadzības domāt par citu resursu izmantošanu siltumenerģijas radīšanai, tāpēc atkritumu kalni arvien auga. Tagad, energoresursu cenām pieaugot, ir parādījies ekonomiskais potenciāls, tāpēc tēma arī aktualizēta.