Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Covid-19 infekcija turpina izvērst savus apmērus, un šādā laikā arvien lielāku aktualitāti iegūst attālinātie saziņas risinājumi. Arī medicīnā. Par iespējam saņemt attālinātu medicīnisku konsultāciju Latvijā, interesējamies raidījumā Kā labāk dzīvot.

"60-80% gadījumu var atrisināt attālināti," vērtē "Viveo Health" Latvija vadītājs, ārsts Normunds Kravalis.

"Viveo Health" augustā veicis pētījumu, lai saprastu cilvēku noskaņojumu, kā izjūt veselības aprūpes pieejamību, cik tā ir laba.

Aptauja liecina - katrs otrais, pat vairāk, 56% ierodas darbā, ja ir veselības problēmas. Pārējie to zina un baidās. To norāda 79% aptaujāto.

"Tie ir mūsu ieradumi, no otras puses, veselības aprūpes pieejamība nav tik vienkārša, lai tā nerīkotos," norāda Normunds Kravalis.

Turklāt arī gandrīz 80% cilvēku uzskata ģimenes ārsta kabinetu par paaugstināta riska objektu un ir cilvēcīgi bail.

Projekta "Farmaceiti tiešsaistē" pārstāvis farmaceits Vadims Brižaņs skaidro, ka arī farmaceiti var uzklausīt pacientu un saprotot, ka ar farmaceita kompetenci nepietiek, sazinās jau ar ārstu. Visbiežāk tas ir ģimenes ārsts, kuru informē, ka vajag sazināties ar pacientu.

Riska faktors ir pašārstēšanās ar bezrecepšu medikamentiem, it sevišķi pacientiem, kam ir kādas hroniskas saslimšanas.

Normunds Kravalis norāda, ka 76% cilvēku pēc palīdzības vēršas pie ģimenes ārsta, 50% - cenšas meklēt atbilstošu speciālistu uzreiz, 44% dodas uz aptieku pie farmaceita, 37% vēršas pēc padoma pie paziņām, draugiem, radiem, bet 33% veselības problēmām risinājumus meklē internetā.

"Pareizi izlemt, vai gadījums akūts un jāvēršas neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā, vai  nav tik akūts un jāvēršas pie speciālista un pēc iespējas ātrāk saņemt padomu un ārstēšanās plānu," atzīst Normunds Kravalis.

Latvijas Ārstu biedrības prezidente, ģimenes ārste Ilze Aizsilniece,atbildot uz klausītājas jautājumu, norāda, ka ar akūtiem simptomiem – paaugstinātu temperatūru, sliktu pašsajūtu – nav jābrauc pie ģimenes ārsta, bet vispirms jāsazinās.