Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Pēc manis kaut vai ūdens plūdi! Mūsu mūžam pietiks! Dzīvojot ar šādu filozofiju, mēs izniekojam Zemes resursus, bet planētas ekosistēma, acīmredzot, domā atšķirīgi. Un klimata pārmaiņas ir tikai viena no redzamākajām izpausmēm, ka kaut kas īsti nav kārtībā. Kā neatstāt aiz sevis postažu un saglabāt planētu nākamajām paaudzēm, diskutējam raidījumā Kā labāk dzīvot.

Latvijas Dabas fonds (LDF) pievērsies arī klimata pārmaiņām, iesaistījies projektā “Game On: Neļausim klimata pārmaiņām uzvarēt!”, jo klimata pārmaiņas un tas, kas notiek ekosistēmā ir cieši saistīts.

Projekts “Game On: Neļausim klimata pārmaiņām uzvarēt!” ir kopīga vides organizāciju iniciatīva astoņās Eiropas valstīs, kuras mērķis ir padziļināt jauniešu izpratni par klimata pārmaiņām un to, kā ar individuālām rīcībām iespējams sekmēt ilgtspējīgu un klimatam labvēlīgu attīstību, kā arī aicināt jauniešus iesaistīties “klimata spēlē” – kļūt par klimata aktīvistiem. Latviju šajā projektā pārstāv Latvijas Dabas fonds.

“Mērķis ir rosināt jauniešiem domāt sistēmiskā veidā par klimata pārmaiņām un kļūt par klimata aktīvistiem,” norāda Latvijas Dabas fonda (LDF) pārstāve Liene Brizga-Kalniņa.

Projekts ilgs četrus gadus un šīs vasaras aktivitāte Latvijā ir vasaras skola jauniešiem, kas norisināsies augustā.

Klimata eksperts, fiziķis Ojārs Balcers norāda, ka klimata pārmaiņas ir pasaules līmeņa problēma un šobrīd svarīgākais, ka "politiskais kuģis ir izkustējies". Šobrīd klimata pārmaiņas notiek ļoti strauji un lielākoties tās ietekmē cilvēki.

Viņš cer, ka "Jaunieši ar mirdzošām acīm spēs izdarīt, to, ko mūsu paaudzei nav izdevies".

Turpinot par jauniešu iesaisti un attieksmi pret klimata pārmaiņām, Liene Brizga-Kalniņa norāda, ka ir grupa, 3-7%, kurus var saukt par klimata un vides aktīvistiem, viņi savā ikdienā iekļauj šos jautājumus, arī cenšas iesaistīt citus. Skeptiski un vienaldzīgi, kas nevēlas neko zināt par klimatu un vidi, ir apmēram 20%. Ir daļa, kas, piemēram, fokusējas uz vienu jautājumu - atkritumi, to šķirošanu. Ir tādi, kas ir jāiesaista vides un klimata aktivitātēs.

Iespējamās misijas pārstāve, bioloģijas pasniedzēja Edīte Sarva arī piekrīt, ka aktīvi un ieinteresēti ir daži jaunieši, bet daļai interesē viens virziens, kurā aktīvi darbojas.

"Nav radusies sajūta, ka jauniešiem neinteresē jautājumi saistīti ar klimata pārmaiņām, sevišķi, ja runa ir par sekām un situāciju, kurā varam nonākt, rīkojoties tā, kā šobrīd," norāda Edīte Sarva.