No nākamā gada katrā dzīvoklī, katrā privātmājā jābūt uzstādītam dūmu detektoram. Vai pietiks ar vienu, vai katrā istabā vajadzīgs savs? Kur to vislabāk uzstādīt un kam noderēs tvana gāzes detektors, raidījumā Kā labāk dzīvot skaidro Patērētāju tiesību aizsardzības centra Preču un pakalpojumu departamenta Patēriņa preču uzraudzības daļas vadītājs Ivars Jorniņš, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Ugunsdrošības uzraudzības pārvaldes priekšnieks Dzintars Lagzdiņš un Latvijas Ugunsdzēsības asociācijas pārstāve, drošības eksperte Natālija Sokolova.

Noteikumi par dūmu detektoru uzstādīšanu ir ieviesti, domājot par cilvēku drošību. Pasaules pieredze rāda, ka dūmu detektoru darbība krietni samazina ugunsgrēku sekas. Mērķis ir samazināt ugunsnelaimēs bojā gājušo skaitu. Igaunija ieviesa šādu prasību jau 2009. gadā un ugunsnelaimēs bojā gājušo skaits samazinājās uz kardināli.

“Cilvēka dzīvība ir vairāk vērta, nekā viena detektora cena,” vērtē Dzintars Lagzdiņš.

Pamatlietas, kas jāņem vērā, iegādājoties detektoru:

  • Lai skaidri identificējams preces ražotājs;
  • Lai atbilst Eiropas Savienības standartiem, ir CE marķējums;
  • Informācija par uzstādīšanu, kā apkopt, uzturēt.

Baterija dūmu detektoram vidēji kalpo trīs gadus. Pašam detektoram parasti garantiju dod divus gadus, bet tie darbojas krietni ilgāk. Tas atkarīgs no ražotāja un tas arī atspoguļojas arī produkta cenā.

Svarīgi dūmu detektoru ne tikai iegādāties, bet arī uzstādīt!

Dzīvoklī ir jābūt vismaz vienam detektoram, vairāku līmeņu dzīvokļos – katrā līmenī vienam detektoram. Arī privātmājās katrā stāvā jābūt savam detektoram. Vislabāk uzstādīt telpā, kurā guļ, lai nakts laikā savlaicīgi pamodinātu, ja ir radies sadūmojums.

Parasti instrukcijā ir norādīts, kur labāk uzstādīt detektoru.

Virtuvē nevajag uzstādīt, lai izslēgtu iespēju, ka nostrādā ēdiena gatavošanas laikā.

Raidījuma viesi aicina uzstādīt bērniem savu vecāku mājās.

Tāpat iesaka pārrunāt ar bērniem, ka arī ar vecākiem cilvēkiem, kā rīkoties, ja nostrādā dūmu detektors un ir izcēlies ugunsgrēks.