Tuvojas vasaras atvaļinājumu laiks, ko daudzi izmantos, lai dotos kur tālāk, izmantojot arī lidostas „Rīga” pakalpojumus. Kā šobrīd strādā lidosta un ar kādiem ierobežojumiem jārēķinās tiem, kas vēlas ceļot, interesējamies raidījumā Kā labāk dzīvot.

Lidostas "Rīga" Komunikācijas vienības vadītāja Laura Kulakova atzīst, ka lidosta palēnām atgriežas normālā darba režīmā, pieaug pasažieru skaits, tāpēc vēlams ierasties lidostā laicīgi. Viņa arī skaidro izmaiņas lidostas apkārtnē saistībā ar „Rail Baltica” būvdarbiem.

"Mēness aptiekas" farmaceite Ieva Turonoka atgādina, kādiem medikamentiem vajadzētu ceļojuma aptieciņā.

"Lidojot nevajadzētu aizmirst par piesardzības pasākumiem, kas ir medicīniskā maska vai FFP2 respirators, kas lidojumos pagaidām ir obligāti, kā arī antibakteriālās salvetes vai roku tīrīšanas līdzekļi uz spirta bāzes," norāda Ieva Turonoka.

Viņa arī vērš uzmanību, ka novērst diskomforta sajūtas, kas var rasties lidojuma laikā. Piemēram, kāju pietūkumu var mazināt izstaipot kājas, vai nedaudz pastaigājoties, ja lidojums to ļauj. Var nedaudz pacelt kājas, ja vieta ļauj. Labi palīdz pieguļošas zeķes vai tieši ceļojumiem paredzētas kompresijas zeķes.

Otrs populārākais diskomforta iemesls ir ausu aizkrišana. 

"Nav lielas maģijas, kas var palīdzēt, lai nedaudz mazinātu šo diskomfortu, palīdz ūdens rīšanas reflekss, konfekšu sūkāšana vai košļājamās gumijas košļāšana. Šāda žokļu kustība palīdz izlīdzināt spiedienu ausu iekšienē un ārpusē," skaidro Ieva Turonoka.

"Svarīgākais, ja ikdienā lietojam medikamentus, tos obligāti jāņem līdzi. Vislabāk oriģinālā iepakojumā un ar lietošanas uzlīmi Vērts paņemt nedaudz vairāk dienām, nekā atpūtas dienu skaits," turpina Ieva Turonoka.

Pirmās palīdzības somiņa ir atkarīga no atpūtas mērķa. Galvenie principi:

  • Paņemt līdzi to, kas palīdz pret galvassāpēm, drudža mazināšanai vai jebkādu citu sāpju mazināšanai. Tur noderēs preparāti, kuru sastāvā ir paraceptamols vai ibuprofēns. 
  • Putekšņu laikā būtiski ir alerģiju mazinoši preparāti.
  • Ceļojuma laikā mainās ikdienas paradumi ēšanā, uzturs, pārtika, vajadzētu paņemt līdzi gremošanas sistēmas līdzekļus.
  • Nelielu iepakojumu zāles pret klepu un saaukstēšanos. 
  • Dažāda izmēra pārsēji un plāksteri, kas der nelieliem pušumiem vai, ja grauž apavi.
  • Saules aizsargkrēms, vismaz fp30.
  • Jāatceras zāļu somiņu glabāt ēnainā vietā un, ja ceļo ar bērniem, jāatceras par drošību.

"Cerams, ka nekas nebūs vajadzīgs. Bet, ja būs piemirsies mājās, tad vajadzēs. Tā parasti notiek," bilst Ieva Turonoka.

Lidostas "Rīga" Aviodrošības apmācību vecākais instruktors Aleksandrs Stoļarčuks norāda, ka aktuāla lieta ir elektroniskās cigaretes pēdējā laikā. 

"To uzskata par elektroierīci un šobrīd elektroierīču skaits rokas bagāžā ir ierobežots līdz 15 ierīcēm, kuras darbojas ar litija veida baterijām. Ierobežojums uz vienu pasažieri ir 15 elektroierīces, ja ņemat elektroniskās cigaretes, kas nereti ir 10 un 20, un pat vairāk, jārēķinās, ka tā ir elektroierīce un 15 ir tas skaitlis, ko nedrīkst pārsniegt," skaidro Aleksandrs Stoļarčuks.

Otra sarežģīta lieta ir ierīču baterijas: baterijas, kuru jauda nepārsniedz 100 vatstundas, drīkst pārvadāt 20 viens pasažieris.

"Baterijas parasti ir smagas un cilvēki mēdz tās nodot reģistrētā somā, lai nebūtu jānes. Šobrīd baterijas reģistrētā somā nav atļauts pārvadāt, jebkurai baterijai, kura ir atvienota no elektroierīces, ir jābūt līdzi rokas bagāžā. Ja jūs to bateriju ieliksiet lielajā somā, var gadīties, ka pie labas apstākļu sakritības soma tiks atvērta, jūs atradīs un bateriju atdos, taču var gadīties, ka jūs neatrod un bateriju vienkārši izņem no somas. Soma ceļo tālāk un galamērķi saņem somu jau bez baterijas," norāda Aleksandrs Stoļarčuks.

Lidostā "Rīga" nav iespējas atgūt izņemtās mantas. Tās automātiski utilizē.