Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Latvijā veikts pētījums atklāj, ka ziemā mums visvairāk nepatīk paslīdēt un nokrist. Vai iespējams trenēt mūsu vestibulāro aparātu pret kritieniem un kādas ir izplatītākās kritienu traumas un to ārstēšana, par to saruna raidījumā Kā labāk dzīvot.

VCA fizikālās medicīnas un rehabilitācijas ārste Guna Vītoliņa norāda, ka vestibulārais aparāts ir atkarīgs no daudziem faktoriem un daudzas lietas var radīt vestibulārā līdzsvara traucējumus.

"Daudz atkarīgs no mūsu dzīves pieredzes, no notikumiem, cik esam aktīvi esam bijuši, vai neesam, esam nēsājuši cepures vai neesam, esam saldējuši ausis, vai nē," atzīst ārste.

Bet domājot par nākamo nedēļu, kurā sola atkusni un līdz ar to ietves varētu būt ledainais, Guna Vītoliņa mudina:

"Jādomā kā ejam, varbūt atceramies pingvīna solīšus – mazos, tipinošos solīšus. Neaizmirstam, ka varam paņemt somas uz riteņiem kā papildu līdzekli, varbūt pat spieķi. Ir jāuzmanās, varbūt var ēdienu piegādāt radinieki vai piegādes firmas un neiet ārā uz ielas senioriem, kamēr pārdzīvo šo nedēļu."

Speciāliste arī atzīst, ka somu labāk nest uz muguras, lai ir brīvas rokas. Ja tomēr krīt un kritiens nav tik straujš, somas vajadzētu atlaist, jo dažkārt pieturamies pie somām, lai krītot varētu sagrupēties un galvenais pasargāt galvu.

Mugursoma var palīdzēt – izlīdzina stāju, atbrīvo rokas, neesam sakumpuši kritiena pozā.

Tāpat var pasargāt cepure – laika apstākļiem atbilstošs apģērbs. Nav ko štātēties!

Operāciju zāles “AiwaClinic” operējošs ķirurgs, traumatologs-ortopēds Visams Rafaels atkāj, kādas traumas ir aktuālas šajā ziemā un kā tās ārstē.

Guna Vītoliņa bilst, ka pēc traumas jāļauj kauliem saaugt, nevar sākt ātri un agresīvi vingrot, masāžas un procedūras. Lai arī var atrast vingrojumus internetā, tomēr ārste aicina nenodarboties ar pašārstēšanu, bet vismaz pāris reizes doties pie fizioterapeita, lai apgūtu pareizus vingrinājumus.