Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Pandēmija ir skārusi daudzus cilvēkus. Nav šaubu, ka katrs ir pelnījis uzmanību un rūpes, tomēr joprojām ir svarīgi izvērtēt katras pacientu grupas riskus. Šoreiz vairāk par Covid-19 ietekmi uz sirds – asinsvadu sistēmu. Vairāk par šo tematu iztaujājam kardioloģijas speciālistus raidījumā Kā labāk dzīvot.

"Visas hroniskas slimības, kas saistīts ar ilglaicīgāku un sistemiskāku aprūpi krīzes brīžos, un šis ir krīzes brīdis, kļūst daudz sliktāk kontrolējamas un pašiem jāpievērš vairāk uzmanības," atzīst kardiologs profesors Andrejs Ērglis. "Kad viss notiek harmoniski un sistēmiski, riski ir mazāki."

"Biedēšana nav labākais, tikai jāsaprot, ka nevienas citas slimības nav atkāpušās un tāpēc jābūt divkārt piesardzīgiem, gan arī proaktīviem, lai varētu laikā konstatēt iespējamos infarktus, insultus, kā arī, lai nenonāktu līdz tam," turpina Andrejs Ērglis.

Viņš arī norāda, ka ārstiem šobrīd būtu jākonsultē vairāk, nevis mazāk, pieejamībai jābūt lielākai. Tā mēs varam šo krīzi pārvarēt.

Andrejs Ērglis uzskata, ka svarīgs ir vakcinācijas process un pēc būtības šodien ir jāsāk domāt par rudeni un gripas vakcināciju nākamai sezonai, jo visi vīrusi ir tie, kas palielina mirstību gan no kardiovaskulārām slimībām, gan citām hroniskām slimībām, kā arī palielina invaliditāti.

Kardioloģe Iveta Mintāle norāda, ka vīruss meklē organismā vājo vietu. Ja tās ir sirds un asinsvadu slimības, tad vīruss pasliktinās šo situāciju, ja vien nebūs izdarīts viss, lai situāciju stabilizētu un kompensētu.Ārste mudina vērsties pēc palīdzības, ja ir kādas problēmas, jo "vīruss var palaist arī kādās snaudošas slimības".

Iveta Mintāle atgādina:

  • Uzmanība jāpievērš sirdsklauvēm un pārsitieniem. Vajadzētu kontrolēt asinsspiedienu. Tā izmaiņas var norādīt uz problēmām, kas nav gadiem pamanītas.
  • Tāpat der pārbaudīt cukura un holesterīna līmenī asinīs. Ja tie dramatiski atšķiras no normas, ir jāmeklē kardiologs.
  • Viņa mudina iet ārā un sportot - staigāt, skriet, slēpot, ja šīs fiziskās aktivitātes sagādā problēmas un ir grūtāk izpildāmas, ka bijis iepriekš, arī tas ir iemesls, lai apmeklētu ārstu un saprastu, kāpēc tas radies, vai no ilgas mājas sēdēšanas vai tiešām tur slēpjas problēmas.

Arī Andrejs Ērglis mudina vērsties pēc palīdzības, ja vien jūt kādas izmaiņas. Tāpat viņš aicina ikvienu, kas sporto, turpināt to darīt, ikvienu, kas nav to darījis, iet ārā un kustēties, jo ārā inficēšanās ar vīrusu daudzreiz mazāk iespējama. 

Biedrības "ParSirdi.lv" vadītāja Inese Mauriņa atklāj, kādu palīdzību meklē pacienti.