Raidījuma skanēšanas laikā varat sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Pieaugot ar Covid-19 inficēto personu skaitam, turpina pieaugt arī to cilvēku skaits, kam jāveic laboratorijas testi, lai noteiktu, vai viņi ir inficējušies vai nē. Laboratorijas netiek galā ar apstrādājamo testu skaitu un atbildes var kavēties vairākas dienas. Kā alternatīva tiek piedāvāta veikt antigēnu testu mājās, bet, cik ticami ir šie rezultāti un ko nozīmē laboratorijas sniegtā atbilde ne-negatīvs, skaidrojam raidījumā Kā labāk dzīvot.

Atbildot uz jautājumu, kāpēc atšķiras laboratorijā un mājās veikta testa rezultāti, Rīgas Stradiņa universitātes Infektoloģijas katedras asociētā profesore, SIA Centrālā laboratorija valdes locekle Jeļena Storoženko, skaidro tas atkarīgs no vīrusa daudzuma organismā.

Speciāliste norāda, ka testi ir precīzi, bet jāņem vērā apstākļus, kā slimība sāk izpausties. Omikrona paveidam klīniskie simptomi parādās ļoti strauji, jau otrajā dienā parādās simptomātika, bet vīruss nav tik lielā koncentrācijā, lai varētu identificēt ar antigēnu testu. 

"Jebkuram antigēnu testam ir nepieciešams noteikts vīrusa daudzums, kamēr nav sasniegts attiecīgais vīrusa daudzums, tests varētu būt negatīvs," skaidro Jeļena Storoženko. "Ir klīniskā simptomātika dienu vai divas pēc inficēšanās, pat ātrāk, bet tests vēl ir negatīvs. RNS tests šajā situācijā būs pozitīvs."

Ja cilvēkam ir klīniskie simptomi, bet tests ir negatīvs, iesaka atkārtot nākamajā dienā testu, ja nav iespējams doties uz laboratoriju. koncentrācija būs lielāka un tests varētu būt pozitīvs.

Novērots, ka Covid-19 omikrona variants ātrāk vairojas kaklā, līdz ar to nazofaringeāla uztriepe parādīs ātrāk, nekā ņemot paraugu no deguna. Paštesti lielākoties domāti deguna dobuma paraugu izmeklēšanai.

Jeļena Storoženko norāda,

ja laboratorijas atbilde par testu ir "ne-negatīvs" – rezultāts ir neskaidrs vai apšaubāms.

"Ir tādas situācijas, kad laboratorijas nevar skaidri pateikt, vai tests ir pozitīvs, vai negatīvs. Šādās situācijas var lietot dažādu terminoloģiju. Varbūt labāk būtu rakstīt neskaidrs vai apšaubāms," vērtē Jeļena Storoženko. "Šajā situācijā laboratorija rekomendē atkārto un pati arī to dara ar citiem reaģentiem, visdrīzāk situācija, ka pacientam bija identificēts viens SARS-CoV-2  vīrusa gēns, bet, lai droši pēc algoritma pateiktu, ka rezultāts ir pozitīvs, vajadzētu būt diviem gēniem."

Tas varētu būt saistīts ar nelielu vīrusa koncentrāciju vai ne īpaši labi paņemts paraugs.