Latvijā pilnā sparā rit balstvakcinācija pret Covid-19, tikmēr ievērojams skaits iedzīvotāju, kas būtu gatavi vakcinēties, pat vēl nav saņēmuši pirmo vakcīnas devu. Vai jaunais  SARS cov 2 variants "Omicron" varētu ietekmēt tālāko vakcinācijas gaitu? To un citus jautājumus par vakcinēšanos pret Covid-19 uzdodam Rīgas Stradiņa universitātes profesorei, Bērnu Klīniskās universitātes slimnīcas Ģimenes vakcinācijas centra vadītājai Dacei Zavadskai.

Savukārt Nacionālā veselības dienesta Vakcinācijas biroja projekta pārstāve Inga Vasiļjeva skaidro, kā šobrīd norit vakcinācijas process.

Skaidrojot par bērnu no 5 līdz 11 gadu vecumam vakcināciju, Dace Zavadska situāciju raksturo "jo dziļāk mežā, jo vairāk malkas".

Zavadska norāda, ka vakcīna ir Eiropā apstiprināta kā divu devu shēma imūnsupresētiem [ar nomāktu imunitāti] bērniem tāpat kā pieaugušajiem trīs devas. Eiropai un līdz ar to arī Latvijai vakcīnas sola piegādāt ar 20. decembri.

"Tā ir pavisam cita deva un cits flakons. Nebūtu pieļaujami no pieaugušo devas izvilkt mazāku tilpumu, jo mazāku tilpumu izvelkam, jo lielāk kļūdas iespējamība," norāda Dace Zavadska. "Tie būs speciāli flakoni, cita deva un tie mums būs pieejami ap 20. decembri. Tā ražotājs ir solījis.

Tātad apmēram no 20. decembra varētu sākt vakcināt 5-11 gadus vecus bērnus. Tad vakcīna būs pieejama, būs īpaši ieteikta bērniem ar papildus veselības problēmām. Līdz tam brīdim, kad būs nepieciešama otrā deva, visticamāk, mazinot riskus, otro devu šajā vecuma grupā rekomendēsim apmēram pēc trīs mēnešiem."

Speciāliste atzīst, ka blaknes pēc vakcinācijas ir retāk sastopamas, ja ir garāks intervāls starp abām vakcīnām.

"Pirmo devu noteikti varēs saņemt un tā būs pieejama, tad izmantosim to brīdi, lai pēc iespējas precīzāk ar augstākiem ieguvumiem un mazākiem riskiem rekomendētu tālāko vakcināciju bērniem," skaidro Dace Zavadska.

"Ja kādam bērnam būs nepieciešamas divas devas dažādu iemeslu dēļ, viennozīmīgi tās ir pieejamas, jo medikaments reģistrēts."

Zavadska atzīst, ka bērni no 5 līdz 11 gadiem veselības kontekstā, ko rada Covid-19 slimība nav gluži tādi paši kā 12+ pusaudži, jaunieši un pieaugušie. Vakcīna noteikti rekomendē bērniem, kam ir kādas veselības problēmas.

Imunizīcjas padome 29. novembrī diskutējusi par bērnu vakcināciju, arī jaunā vīrusa varianta "Omicron" kontekstā. Rekomendācija ir, ka pagaidām bērniem vecumā no 5 līdz 11 gadiem ieteikt vienu devu.

"Par otro devu ceram, ka tuvākajā laikā, tuvākajās nedēļās līdz gada beigām būs skaidrība par jauno variantu, gan par viņa ietekmi uz slimības gaitu, gan par izplatību, gan par izvairīšanos no vakcīnu radītās aizsardzības," bilst Dace Zavadska.