Laikā, kad valstī ir vērojams darba roku trūkums gan privātajā sektorā, gan publiskajā sektorā, īpaši aktualizējas jautājums par to, kā darba devējam motivēt darbiniekus palikt pie viņa un pilnvērtīgi strādāt. Par darba tirgus realitātēm, raidījumā Kā labāk dzīvot sarunājas organizāciju psiholoģe, SIA “O.D.A.” vadītāja Gitāna Dāvidsone, Valsts nekustamo īpašumu valdes locekle Sigita Janvāre un biznesa treneris Edgars Untāls.

“Situācija darba tirgu kļūst arvien karstāka, tas ir fakts,” pārliecināta Gitāna Dāvidsone.

“Sociālās garantijas un stabilitāte ir viens no motivatoriem darbiniekiem, izvēloties strādāt pie viena vai otra darba devēja,” norāda Sigita Janvāre.

Edgars Untāls ir pārliecināts, ka naudu nopelnīt nekad nav bijis tik viegli kā šobrīd, ja tu esi eksperts kādā jomā, zini angļu valodu un tev ir dators. Tajā pašā laikā viņš sarunā atzīst, ka būt par darba ņēmēju šobrīd ir privilēģija, būt par uzņēmēju ir smagi.

Mobilāki cilvēki atrod darba iespējas ar tālāk, citā pilsētā. Daļa cilvēku ir maz mobili.

Liela daļa cilvēku strādā izmisuma režīmā. Darbs izmisuma režīmā saistāms ar cilvēka domāšanu un gatavību uzņemties atbildību par sevi. Jautājums par piepūlēšanos atrast citu darbu.

"Pastāv mīts, ka darba vide jauniem cilvēkiem valsts pārvaldē nav tik pievilcīgā kā privātā sektorā. Palēnām tas mainās. Arī valsts pārvalde saskaras ar tiem pašiem izaicinājumiem, ar kuriem privātais sektors. Tāpēc labumu un motivācijas grozā jāpiedāvā arvien inovatīvākas un jaunas lietas, lai šo mītu mainītu un pievilinātu jaunus cilvēkus," atzīst Sigita Janvāre.

Mīts ir uzskatīt, ka tikai nauda ir motivācija labākam darbam. Nauda nemainīs attieksmi pret darbu.

Spēcīgs motivators mazāka atalgojuma izvēlei ir personīgās dzīves un darba dzīves sabalansētība. Spēcīgs motivators izvēlēties darbu, kur varbūt maksā mazāk, ir tas, ka es naktīs mierīgi gulēšu un vakaros būšu ar ģimeni. Varbūt maksā mazāk, bet dzīve ir tavai būtībai atbilstošāka

Raidījuma viesi atgādina, ka svarīga ir mūžizglītība – pastāvīgi ir jāapgūst jaunas prasmes. Daļa cilvēku nepieņem to, ka ir arvien jāmācās.