Vides organizācijas atbalsta tūlītēju depozīta sistēmas ieviešanu dzēriena iepakojumam Latvijā, bet atkritumu apsaimniekotāji saka, ka sistēmai jābūt citādai – plašākai. Kuram taisnība un vai depozīta sistēma vispār Latvijā tiks ieviesta, skaidrojam raidījumā Kā labāk dzīvot. Diskutē Pasaules dabas fonda Latvijā vadītājs Jānis Rozītis, Latvijas pārtikas uzņēmumu federācijas pārstāvis Pēteris Liniņš, Tirgotāju asociācijas izpilddirektore Anete Grigule un "Eco Baltia vide" direktors, Latvijas atkritumu saimniecības uzņēmumu asociācijas pārstāvis Jānis Aizbalts.

Jānis Rozītis norāda, ka Latvijā līdz šim atkritumu pārvaldībā nav izdevies iet tā, kā to pieprasa nākotnes pārvaldība. Viņš aicina ieviest depozītsistēmu iespējami ātri, lai arī labi apzināmies, ka tas nenosedz visus atkritumus, bet tikai daļu. Patēriņš aug graujoši, jāizmanto dažādi instrumenti, lai ietu uz priekšu.

Skaidrs, ka depozītsistēmai jābūt bezpeļņas un noteikti jābūt caurskatāmām naudas plūsmām. Par tehniskiem jautājumiem ir jādomā un tie jārisina. Bet nedrīkstam apstāties, ja gribam būt kaut cik moderni un lūkoties uz izaicinājumiem, kādi ir vides prasību ziņā.

„Nevajag dzīvot ar mītu, ka depozītsistēma izskaudīs šķirošanu. Tie ir divi paralēli procesi,” turpina Rozītis.

Jānis Aizbalts bilst, ja Latvijai draud sods par pārāk kūtru atkritumu šķirošanu 2025.gadā, Igaunijai sodu var uzlikt jau nākamā gadā, jo depozītsistēmas ieviešana sagrāvusi viņiem dalīto atkritumu vākšanas sistēmu. Aizbalts norāda, ka jau sākotnēji, ieviešot depozītsistēmu, abas sistēmas ir „jāsasien kopā”.

Pēteris Liniņš uzskata, ka pārtikas ražotāju pienākums nav subsidēt plašu atkritumu saimniecību. Depozītsistēma nerunā par atkritumiem, tā runā par iepakojumiem un tirgotāji ir atbildīgi par savu iepakojumu, ko ir gatavi apsaimniekot.

Anete Grigule norāda, ka tirgotāji iebilst pret depozītsistēmas ieviešanu Latvijā, jo ne tikai ražotāji būs par to atbildīgi, bet arī tirgotāji. Galvenās iebildes – tā būs dārga, automātus paredzēts izvietot tirdzniecības vietās, kas parasti ir lielveikali, tādēļ cietīs mazie tirgotāji. Automāti būs jāapsaimnieko un par to visticamāk būs jāparūpējas tirgotājiem.