"Spirtu saturošie šķīdumi attauko ādu un nonāvē daļu normālās mikrofloras. Pastiprināti lietojot dezinfekcijas līdzekļus, var parādīties ādas sausums, kas prasa papildus lietot roku krēmu, lai nodrošinātu ādas elestitāti," norāda VCA poliklīnikas “Aura” dermatoloģe Ilze Jākobsone.

Šobrīd lielākajā daļā tirdzniecībā pieejamo roku dezinfekcijas līdzekļu sastāvā ir vismaz 70% spirta, kas pēc virusologu atzinuma ir gana droša formula, lai uz cilvēka ādas iznīcinātu nevēlamus vīrusus vai baktērijas. Tomēr ne visi cilvēki, medicīnisku un profesionālu iemeslu dēļ, drīkst lietot šādus šķīdumus. Kā un kādus dezinfekcijas līdzekļus rokām izvēlēties, un pareizi lietot, interesējamies raidījumā Kā labāk dzīvot.

Ilze Jākobsone skaidro, ka cilvēki, kam ir vesela āda, sausumu tik ļoti neizjutīs, jo dezinfekcijas līdzekļiem ir pievienoti mitrinātāji, kas visbiežāk ir glicerīns.

Cilvēki, kam ir problēmas ar roku ādu, var būt riska grupa, kam līdzekļi var radīt izteiktāku ādas sausumu vai pat iekaisumu. Neliela daļa ir to, kam var veidoties alerģiskas reakcijas.

"Ne jau tikai ar dezinfekcijas līdzekli var un vajag apstrādāt rokas. Galvenais ir rokas mazgāt! Dezinfekcijas šķīdumus jālieto, piemēram, publiskās vietās, kur ziepes un ūdens nav pieejams," atzīst Ilze Jākobsone.

Rīgas farmaceitiskās fabrikas valdes priekšsēdētāja Diāna Stepiņa-Gauja atklāj, ka līdz šim rūpnīca nav ražojusi dezinfekcijas līdzekļus. Pirmā interese parādījās no partneriem Honkongā februārī. Tā bija pirmā pieredze. Līdz ar to ātri varēja reaģēt uz situāciju Latvijā. Diāna Stepiņa-Gauja norāda, ka šobrīd Rīgas farmaceitiskās fabrikas ražotais dezinfekcijas līdzeklis aptiekās ir pieejams par saprātīgu cenu.

Tam, ka šajā laikā, kad ir pieaudzis pieprasījums pēc dezinfekcijas līdzekļiem pieaug arī to cena tirdzniecības vietās, piekrīt arī“GMT Beauty” ražošanas vadītājs Jānis Graudiņš. Viņa pārstāvētais uzņēmums ražo dezinfekcijas līdzekli bez spirta, jo tas domāts pilotiem. Cenu pieaugums ir saistīts ar cenu pieaugumu izejvielām, turklāt trūkst arī iepakojuma. Tā cena arī pieaug. Tas nosaka izmaksu pieaugumu līdzekļiem kopumā.