Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Covid-19 pandēmijas raisīto ierobežojumu dēļ pēdējos divos gados ievērojami audzis digitālā satura patēriņš. Mājās daudz vairāk skatāmies filmas un seriālus, klausāmies mūziku. Tomēr pārāk par to priecāties satura radītāji nevar, jo lielu tiesa pīrāga sev savāc virtuālās vides pirāti. Vai ar šo sērgu ir iespējams cīnīties, interesējamies raidījumā Kā labāk dzīvot. Raidījuma viesi: biedrības "Par legālu saturu" vadītājs Andris Ķēniņš, biedrības “Latvijas Grāmatizdevēju asociācija” valdes locekle Vija Kilbloka un Latvijas Drošāka interneta centra vadītāja Maija Katkovska

Andris Ķēniņš norāda, ka pēdējo divu gadu laikā, tieši Covid ierobežojumu laikā, aug nelegālā satura patēriņa apjoms. Katrā segmentā - filmas, grāmatas, mūzika - tendences ir atšķirīgas, bet visos apjoms ir krietni audzis

"Ja pirms krīzes bija uzrāviens un mēs statistikā redzējām, ka ir situācija Latvijā uzlabojas, šobrīd tā "krīt" atpakaļ," atzīst Andris Ķēniņš.

Kāpēc tas tā? Andris Ķēniņš vērtē, ka "viens no galvenajiem aspektiem ir izpratnes trūkums par to, kādas ir sekas šādai rīcībai un neizpratne par to, ka autori - rakstnieki, komponisti, aktieri, režisori, visi citi radošie ir iesaistījušies. Tas ir viņu darbs. Tā ir elementāra cieņa pret šiem cilvēkiem, lietot saturu legāli, lai viņiem kaut nelielā veidā tiktu atlīdzināts par ieguldīto". 

To pašu laiku, ko aizņem piereģistrēties legāli, aizņem atrast iespēju nelegāli piekļūt.

Vija Kilbloka norāda, ka arī grāmatizdevēji Latvijā saskaras ar pirātismu. Ir pat vietne internetā, kur tiek piedāvātas grāmatas elektroniski. Turklāt bieži šo vietni uzskata par legālu saturu iesaka izmantot kaut vai studentiem tur pieejamās grāmatas.

Maija Katkovska atgādina, ka nelegālā satura izplatītāji arī mēdz inficēt lietotāju ierīces un pēc tam prasīt samaksu par datu atgūšanu. Tāpat nelegālā satura izplatītāji zem viena nosaukuma mēdz ievietot citu, piemēram, pornogrāfisku saturu zem kāda bērnu grāmatas vai filmas nosaukuma. Cilvēki par šādām situācijām maz ziņo, jo apzinās, ka paši ir vēlējušies iegūt saturu nelegāli.