Raidījuma skanēšanas laikā varat sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Pieprasījums pēc darba ņēmējiem, kas bez pamatprofesijas papildus ir apguvuši dažādas digitālās prasmes, tikai pieaug. Vairāk par to, ko mēs saprotam ar šo jēdzienu digitālās prasmes un kur tās apgūt, saruna raidījumā Kā labāk dzīvot. Raidījuma viesi: "Codelex" izveidotājs un vadītājs Sandris Artemjevs, IT Izglītības fonda valdes loceklis, Rīgas Tehniskās Universitātes (RTU) Vadības informācijas tehnoloģijas katedras vadītājs un profesors Jānis Grabis un RTU Rīgas Biznesa skolas direktors Jānis Grēviņš.

“Digitālās prasmes ietver informācijas apstrādi, satura veidošanu, komunikāciju, drošību un problēmu risināšanu,” skaidro Jānis Grabis. “3/4 no šīm prasmēm var apgūt, nepieskaroties nevienai digitālai ierīcei.”

Šīs prasmes ir sadalītas vairākos līmeņos.

“Informācijas apstrādē tas ietver spēju vērtēt informācijas avotu uzticamību, kritiski izvērtēt dažādus avotus, neatkarīgi no tā, vai tie ir drukāti avoti vai digitāli. Tas ir jāvar, lai varētu orientēties informācijas telpā. Vienkārši apzināmies, ka ne viss, kas ir rakstīts internetā ir pilnībā uzticams. Cilvēki ne vienmēr šo pamatprasmi izpilda,” turpina Grabis.

Viņā arī norāda, ka no IT viedokļa raugoties digitālo prasmju uzskaitījums ir mazliet neviendabīgs, jo tas aptver dažādas jomas. Tās nav tikai informācijas tehnoloģijas un datorzinātnes, tā ir gan latviešu literatūra, gan veselība, gan darba aizsardzība, visdažādākās zināšanu jomas ir nepieciešamas, lai pilnvērtīgi iegūtu digitālās prasmes.

Ja prasmes vērtētu skalā no 1 līdz 10, cilvēki, kuru prasmes ir tuvāk 10 punktiem, ir grūtāk aizvietojami un arī grūtāk ir atrast šādus darbiniekus, vērtē Jānis Grēviņš. Viņš arī min, jo zemākas ir cilvēka digitālās prasmes, jo vieglāk aizvietot un iespējams to darbu darīs robots.

Starptautiskā konkurencē digitālās prasmes neizbēgamas, līdz ar to uzņēmēji meklē cilvēkus, kas var sniegt ne tikai saturisko pienesumu, bet arī digitālo