Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Operatīvajam transportam ir jāpārvietojas ātri un efektīvi, jo runa visbiežāk ir par sabiedrības drošību un palīdzības sniegšanu kritiskās situācijās. Tomēr – vai mēs esam pietiekami atsaucīgi un saprotam, kā šādās situācijās ir pareizi jārīkojas?

Valsts policija sadarbībā ar Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu (VUGD) un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu (NMPD) sāk drošības kampaņu “Nestājies ceļā. Palīdzi tiem, kas palīdz!”. Kampaņa plašākai sabiedrībai atgādinās par operatīvo transporta līdzekļu steigšanās iemesliem un to, kādēļ dienestiem kritiski svarīgi ir galamērķi ierasties laikus, vienlaikus aicinot ikvienu rīkoties, lai neaizkavētu operatīvo transportu.

Valsts policijas Satiksmes drošības pārvaldes priekšnieka pienākumu izpildītājs Juris Jančevskis raidījumā Kā labāk dzīvot atzīst, ka, ieraugot operatīvo transportu, daudzi apjūk vai ir aizmirsuši, kā pareizi rīkoties, tāpēc kampaņas mērķis ir brīdināt un atgādināt, nevis sodīt un nosodīt par noteikumu pārkāpumiem.

Jančevskis mudina auto vadītājus novērtēt situāciju un rīkoties. Viņš atgādina trīs situācijas:

  • Ja operatīvais transporta līdzeklis ir atrodas kustībā ar iedegtām zilām bākugunīm un skaņas signāliem, citiem vadītājiem ir jādod ceļš, samazinot ātrumu un piebraucot tuvāk ceļa labajai malai vai ietvei. Šajā gadījumā var arī neapstāties.
  • Ja operatīvais transporta līdzeklis kustībā atrodas ar iedegtām zilām un sarkanām bākugunīm un skaņas signāliem, vadītājiem ir jāapstājas ceļa malā un kustību var uzsākt tikai tad, kad ir pabraucis garām otrs operatīvais transporta līdzeklis ar ieslēgtām zilām bākugunīm.
  • Ja operatīvais transporta līdzeklis stāv ar iedegtām zilām bākugunīm, jāsamazina ātrums līdz minimumam, lai būtu arī iespēja apstāties.

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Operatīvās vadības pārvaldes priekšnieks, pulkvedis Jānis Grīnbergs mudina neapjukt, ieraugot lielu mašīnu ar bākugunīm un skaņas signālu, bet dot ceļu, pavirzoties uz labo malu. Noteikti nevajag bremzēt ceļa vidu, jo tad bremzē arī aizmugurē esošais operatīvais transports. VUGD lielajai mašīnai atkal uzņemt ātrumu prasa vairāk laika.

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta direktore Liene Cipule vērtē, ka pēdējā laikā cilvēki ir kļuvuši atsaucīgāki un cenšas dot ceļu, bet ne vienmēr zina, kā to darīt pareizi. Arī viņa aicina satiksmes dalībniekus nebremzēt braukšanas joslā, ja tuvojas operatīvais transports ar iedegtām bākugunīm un skaņas signālu, bet pavirzīties malā. Bremzēšana var radīt bīstamas situācijas aizmugurē esošajam operatīvajam transportam.