Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Liekas, ja jau visa pasaule dzīvo uz parāda, kāpēc gan es nevarētu paņemt vienu vai pat vairākus kredītus, lai uzlabotu savu dzīves kvalitāti? Tā var darīt, tomēr pastāv dažādi BET! Un par šiem „bet” raidījumā Kā labāk dzīvot atgādina Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) vadītāja Baiba Vītoliņa un Finanšu nozares asociācijas pārstāvis Ainars Balceris no “Swedbank”.

PTAC vēlas pievērst uzmanību, ka patērētājiem jābūt informētiem, kādas izvēles izdara un kāpēc. Finanšu pratība ir cilvēkiem svarīga lieta.

“No vienas puses varbūt šķiet, ka viss ir kārtībā, kad paskatāmies datus, 40% saka, ka viņiem ir grūti sabalansēt savus maksājumus. Te pat nav runa par kredītmaksājumiem. 22% atzīst, ka ir bijušas grūtības nomaksāt kredītu. Finanšu grūtības cilvēkiem parādās, un tās ir situācijas, kurās pieņem ne pareizākos lēmumus, viens no tiem – paņem kredītu, lai atdotu citu kredītu. Cilvēki izvēlas arī pārtikai ņemt kredītu. Tā nav rīcība, kas ved uz situācijas atrisinājumu,” skaidro Baiba Vītoliņa.

Nedrīkst aizņemties pie kredītdevējiem, kas nav licenzēti Latvijā.

“Veselīga kreditēšana un aizņemšanās ir labs risinājums izaugsmei,” vērtē Ainars Balceris. “Ar kredītiem ir kā ar vitamīniem, kamēr uzņem saprātīgā daudzumā, tas palīdz, ja paradums ir pārspīlēt, šajā gadījumā, aizņemties par daudz vai neatbilstoši savām iespējām, tas nodara vairāk kaitējumu nekā nes labumu. Veselīga aizņemšanās ir veids, kā veicināt savu un savas ģimenes labklājību.”

Runājot par dažādiem kredītiem, jāatceras, ka cilvēks aizņemas svešu naudu, jāatdod būs savējā.

Baiba Vītoliņa mudina, ja arī esi aizņēmies, kredītmaksājumiem jābūt tādiem, lai varētu kaut nedaudz turpināt uzkrāt.

Bezatbildīga aizņemšanās: kredītdevēji nedrīkst radīt cilvēkiem iespaidu, ka kredītu var atdot bez grūtībām, ka var ņemt kredītu, ja arī nav ienākumu un maksātspējas. Tā ir bezatbildīga aizņemšanās ne tikai no komersantu puses, bet arī no cilvēku puses, ja nav izrēķinājuši, ka to var atļauties un to vajag.