Kustība "TRASHMOB" aicina ikvienu, kurš piekopj aktīvu dzīvesveidu vai vienkārši ikdienā pavada laiku dabā, apvienot to ar atkritumu vākšanu, tādējādi piešķirot papildu pievienoto vērtību savām aktivitātēm, uzturot apkārtējo vidi tīru. Kā brīvdabas treniņu pārvērst par sabiedriski noderīgu lietu, saruna raidījumā Kā labāk dzīvot.

"Sāku es ar to, ka daudz laika skrienot pavadu dabā, redzēju šos atkritumus, tad man vienā dienā likās, ka vajadzētu iedot maniem treniņiem pievienoto vērtību, līdz ar to man nav tikai noskrieti kilometri, bet arī savākti ļoti daudz atkritumi," atklāj kustības "TRASHMOB" aizsācējs Tālis Banga.

"Lai to visu darītu ērtāk, esmu izstrādājis speciālu somu tam, lai skrienot varētu ērti savākt atkritumus," par savām aktivitātēm turpina Tālis Banga.

Viņš arī norāda, ka kustība "TRASHMOB" nav tikai par skriešanu, bet aicina ikvienu, kurš dodas dabā, savās ikdienas aktivitātēs, iet ar suni pastaigā, sēņot vai soļot nepaiet garām nomestiem atkritumiem.

"Ir vienmēr viegli paiet garām, bet vēl vieglāk pacelt," uzskata Tālis Banga.

"TRASHMOB" kopā ar Dabas aizsardzības pārvaldi analizē, kuras ir tās dabas aizsargājamās teritorijas, kur nepieciešama visvairāk sabiedrības iesaiste, kur cilvēki brīvprātīgi var doties.

"Gribam nodrošināt infrastruktūru, lai var paņemt speciālu maisiņu, atrast atkritumus, savākt, ielikt speciālā šķirošanas konteinerā, lai dotu pievienoto vērtību savām aktivitātēm," skaidro Tālis Banga.

Viņš arī  norāda, ka ir “ceļmalu atkritumi”, kas sevišķi daudz ir pāris kilometrus ap degvielas uzpildes stacijām, tad ir mērķtiecīgi atkritumu kalni mežā, kur kāds ir speciāli braucis un izgāzis atkritumus no savas mājsaimniecības. Tālis Banga vērtē, ka līdzvērtīgas izmaksas būtu, ja cilvēks šos atkritumus vestu uz poligonu. Protams, mežā var atrast arī riepas. Viņš mudina cilvēkus vienkārši interesēties par to, kādas ir iespējas nodot un arī šķirot atkritumus.

Neskatoties uz to, ka notiek Lielās talkas un dažādas atkritumu vākšanas akcijas, Latvijas mežos atkritumu daudzums pieaug, norāda Pasaules Dabas fonda pārstāve Laura Treimane.

Laura Treimane piebilst, ka vēl ir dabas tūristu atstātie atkritumi, tāpēc arī jau pirms kāda laika ir radīts aicinājums "Dabā ejot, ko atnesi, to aiznes!".

Sevišķi daudz mazo atkritumu šogad ir pieaudzis jūras krastā. Kustība TRASHMOB aicina ne tikai dodoties dabā nepaiet garām atkritumiem, bet arī vēlas uzlabot infrastruktūru, lai ir pieejami atkritumu konteineri, kur šos savāktos atkritumus likt.

Sarunā piedalās arī Latvijas atkritumu saimniecības asociācijas (LASA) priekšsēdētājs Jurģis Ugors.