Raidījuma skanēšanas laikā varat sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Eksotiskas čūskas, bruņurupuči, pat ķenguri, kuriem dabiskā vide otrpus zemeslodei - šādi dzīvnieki ik pa laikam nonāk Latvijā. Kādus dzīvnieku noteikti nevajag turēt mājās un kāpēc, raidījumā Kā labāk dzīvot skaidro Dabas aizsardzības pārvaldes pārstāvis Rihards Miķelsons un Rīgas Zooloģiskā dārza pārstāvis Māris Lielkalns.

Dzīvnieku aizsardzības likumā ir pietiekami precīzi aprakstīts, kuras radības drīkst turēt mājās un kuras nē. Tomēr arī tad, ja dzīvnieku ir atļauts turēt, ir gadījumi, kad labāk savu vēlmi par mīļdzīvnieku izvēlēties pitonu ir jāslāpē jau pašā sākumā. Kāpēc?

"Cilvēki ir palikuši prātīgāki, bet reizēm ir neprātīgi, kas rezultējas ar to, ka Rīgas Zooloģiskajā dārzā ir jauni iemītnieki," bilst Māris Lielkalns. Piemēram, baltais pitons vai jenots, kā arī melnais leopards.

"Ja dzīvniekam ir legāla izcelsme, audzētāja sertifikāts vai cits dokuments, kas pierāda, ka dzīvnieks ir legāli izaudzēts nevis savākts savvaļā, vēl ievērojot labturību, var turēt. Bet turētājiem ir jāievēro normatīvie akti," norāda Rihards Miķelsons.

Stingrākas prasības ir savvaļas plēsējiem, primātiem, čūskām, krokodilvedīgajiem, kuriem pirms turēšanas ir jāuzrāda vieta, kur dzīvos, lai pārliecinās, vai varēs nodrošināt labturību. Lielākoties privātajās kolekcijās ir dažādi papagaiļi, rāpuļi - čūskas, ķirzakas, bruņrupuci. Tur arī pūces, servalus, karakalus.

"Tie, kas nokārtojuši dokumentus un nodrošinājuši apstākļus, var turēt. Ir tādi, kas tur nereģistrējot, tad sākas cits process," bilst Rihards Miķelsons.

"Pirms iegādāties jebkādu dzīvnieku, nevajag skatīties tiktokus un visādus video, vajag palasīt grāmatas. Kārtīgu kaudzīti izlasīt, iepazīties ar to dzīvnieku, kas viņš ir, ko dara, kā ēd. Aprunāties ar speciālistiem, nevis skatīties tos video gabaliņus, kur dzīvnieks jebkurā gadījumā būs skaisti parādīts," uzskata Māris Lielkalns.

Pieredze rāda, ka pēc lielajām filmām, kur ir kādi dzīvnieki iesaistīti, ir pieprasījums pēc šiem dzīvniekiem. Piemēram, pēc filmām par Hariju Poteru. Tāpat neskaitāmas filmas par pērtiķiem, lielajiem pērtiķiem, kas jauki spēlējas mājās.