Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Diemžēl ārkārtas stāvoklis ir vairojis atkritumu daudzumu. Kāpēc tā notiek un kādi būtu risinājumi, lai mēs atgrieztos vismaz pirms pandēmijas līmenī, saruna raidījumā Kā labāk dzīvot.

Izlietotā iepakojuma apsaimniekošanas uzņēmuma SIA "Zaļā josta" mārketinga vadītāja Laima Kubliņa norāda, ja cilvēkam nav mainījušies ikdienas paradumi, atkritumu apjoms nepieaug, bet ierobežojumu dēļ, ar kuriem esam saskārušies šobrīd, īpaši pieaug plastmasas atkritumu daudzums.

Tāpat vienreizlietojamās sejas maskas, ja tās pareizi lieto, arī rada lielu atkritumu daudzumu.

Tagad iespēja ēdienu ņemt līdzi tikai vienreizlietojamos traukos, nevis baudīt uz vietas, arī palielina atkritumu daudzumu.

Tāpat iepirkšanās interneta veikalā palielina iesaiņojuma daudzumu, kas drīz pēc tam nonāk atkritumos.

Divi galvenie ieteikumi atkritumu daudzuma ierobežošanai:

  • atteikties no vienreizlietojamām sejas maskām, bet izmantot daudzkārt lietojāmās, mazgājamās;
  • paņemt līdzi jau no mājām traukus pusdienām līdzņemšanai pie ēdinātāja.

Pārtikas un veterinārā dienesta Pārtikas izplatīšanas uzraudzības daļas vecākā eksperte Svetlana Aļimoviča-Miļjanoviča norāda, ka pārtikas uzņēmumam ir tiesības izvirzīt pircējam zināmas prasības, ja viņš vēlas ēdienu iegādāties līdzņemšanai savā traukā. Prasības ir elementāras – traukiem jābūt tīriem, nebojātiem un piemērotiem ēdienam.

Ja varam iepakojumu atdalīt no piemaisījumiem un padarīt par otrreizējo izejvielu, dodam tiem otro iespēju, mudina Laima Kubuliņa.

"Ja mums ir slinkums skalot, ja uzskatām, ka nepiedien tērēt laiku šādai otrreizējo izejvielu pirmapstrādei, labāk šķirot mazāk, bet darīt to rūpīgi un pareizi," uzskata Laima Kubuliņa. "Ja negribam savu burciņu izskalot no ketčupa paliekām, labāk nešķirojam, nevis ar savu netīro kefīra pudeli, neizēsto ievārījuma burku sabojājam citu cilvēku sašķirotās otrreizējas izejvielas."

“ZERO Waste” Latvia pārstāve Mairita Lūse mudina ejot iepirkties ņemt līdzi savus maisiņus dārzeņiem un augļiem, kā arī savus trauciņus sveramajiem salātiem vai gaļai. Diemžēl ar pārtikas piegādi mājās ļoti vairojas plastmasas atkritumu daudzums.