Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Gads vēl nav beidzies, bet 53 cilvēki cietuši un 9 gājuši bojā no gūtajām elektrotraumām. Elementāru drošības tehnikas likumu pārkāpumi, fizikas likumu nezināšana, nolaidība un pārgalvība ir galvenie iemesli, kāpēc cilvēki gūst nopietnas elektrotraumas.

"Mēs varētu mainīt tikai personālijas, vecumu, gadus un notikumu vietas. Elektrotraumas, kas ir sadzīvē, telpās, ārpus telpām veicot saimnieciskos darbus, ir katru gadu. To skaits nemazinās. Šogad astoņos mēnešos ir konstatētas 53 elektrotraumas, kur 16 gadījumos cieta tieši bērni," raidījumā Kā labāk dzīvot norāda AS "Sadales tīkls" Elektrozinību mācību vadītājs Artūrs Šmats. "Pagājušo gadu mēs noslēdzām ar 63 elektrotraumām, cietuši bija 15 bērni un astoņi letāli gadījumi. Šogad šo letālo traumu statistiku esam sasnieguši."

Šmats vērtē, ka daļu no negadījumiem "var norakstīt" uz Covid-19 ietekmi: biežāk atrodamies sadzīvē, mājās, aizbraucam uz lauku īpašumu, veicam saimniecisko darbību.

"Elektrodrosība ir lieta, kam nepievēršam uzmanību, ja viss ir kārtībā, tā ir rutīna, ikdiena, kam nepievēršam uzmanību. Elektrotraumas nenāk bļaudamas, ir negadījums, sliktākajā gadījumā letālas sekas, un tikai tad sabiedrība sāk par to domāt," atzīst Šmats. "Mūsu lielākā vēlme sabiedrībai ik pa laikam atgādināt, ka elektrodrošības noteikumu neievērošana var novērst pie bēdīgām vai letālām sekām. Elementāras elektrodrošības higiēnas neievērošana noved pie bēdīgajām vai letālajām sekām."

"Ja tomēr negadījums ir noticis, svarīgākais, cenšoties glābt otru: glābejs nedrīkst kļūt par glābjamo. Lai kādu glabtu, ir jāatslēdz spriegums. Šie stāsti, ka ņemam slotas kātu, atbīdām cietušo no elektro ietaises... Nekādā gadījumā!

Ir tikai divas iespējas, pirmkārt, varam atslēgt elektroietaisi no tīkla sprieguma, izraujot no rozetes. Otrā pareizā lieta ir, varam izmantot drošības slēdžus, tautā sauktus par „korķiem”. Kur tie atrodas un ko darīt ārkārtas situācijā, jāzina visiem ģimenes locekļiem," uzskata Šmats.

Kā pirmajā mirklī palīdzēt cilvēkam, kas guvis elektrotraumu, skaidro Pirmās palīdzības mācību pasniedzējs Dzintars Liepa.

Viņš norāda, ka cietušais ir bērns, viņu noteikti vajadzētu aizvest uz slimnīcu uz pārbaudi, jo strāvas izraisītas sekas var iestāties diennakti vai pat divas pēc traumas.