Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Klimata pārmaiņas mūs var skart visai negaidītākos veidos. Piemēram, siltā ziema krietni ātrāk ir aktivizējusi tās ērču sugas, kas pārnēsā encefalītu. Savukārt vidējās gaisa temperatūras paaugstināšanās palielinājusi arī ērču sugu skaitu, kas šobrīd dzīvo Latvijas teritorijā. Par ērču encefalītu un ar to saistītiem pašmāju pētījumiem, saruna raidījumā Kā labāk dzīvot. Raidījuma viesi: Rīgas Stradiņa universitātes profesore, Infektoloģijas katedras vadītāja Ludmila Vīksna un bioloģijas doktors Voldemārs Spuņģis.

Voldemārs Spuņģis atklāj, ka pagājušā gadā pēdējās ērces pats vācis vēl 30. decembrī, bet pirmās ziņas par ērcēm šogad no cilvēkiem saņēmis jau 9.janvārī.

Tikko gaisa temperatūra ir ap +5 grādiem, ērces uzreiz kļūst aktīvas un var pieķerties. Vairāk šobrīd ērces var pieķerties mājdzīvniekiem. Ziņojumi par ērču aktivitāti saņemti no visiem Latvijas reģioniem.

Tikai dažas ērču sugas no tām, kas sastopamas Latvijā, uzbrūk cilvēkiem. Tā ir taigas ērce un suņu ērce. Vēl ienākusi ornamentētā pļavērce, kas strauji izplatās. Tā ir tikpat bīstama, kā mūsu ganību ērces. Pagaidām nav ziņu, ka būtu cilvēkiem piesūkušās.

Ludmila Vīksna norāda, ka Pasaules veselības organizācija informējusi, ka ērces tagad vairāk pārvietojas arī augstkalnu reģionos un arī vairāk uz ziemeļiem.

Ērces pārnēsā ne tikai ērču encefalītu, bet arī citas vīrusu infekcijas un lielu skaitu bakteriālu infekciju.

Rīgas Stradiņa universitāte kopā ar vairākām institūcijām veic pētījumu par vakcināciju pret ērču encefalītu. Noskaidrojies, ka vecākiem cilvēkiem arī pēc vakcinācijas imunitāte pret encefalītu neveidojas tik labi un uz tik ilgu laiku, kā bija domāts.

“Uz pētījumu liekam lielas cerības, lai pareizi ieteiktu cilvēkiem rīkoties,” skaidro Ludmila Vīksna. “Pareiza vakcinēšanās ir principiāli svarīga.”

Lai pieteiktos pētījumam, informāciju var meklēt internetā vai zvanīt pa tālruni 27861983.

Lai piedalītos pētījumā, cilvēkam ir jābūt vecumā no 60 gadiem un nedrīkst būt potējies pret ērču encefalītu.