Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Nopietnu veselības traucējumu gadījumā var izdarīt ļoti daudz un dažreiz paveikt mazus brīnumus, bet ar gribasspēku vien nepietiks. Par to, kā un ko var palīdzēt ergoterapija pārciesta insulta gadījumā un arī citās situācijās, raidījumā Kā labāk dzīvot skaidro Latvijas Ergoterapeitu Asociācijas viceprezidente, Rīgas Stradiņa universitātes Rehabilitācijas fakultātes studiju programmas "Ergoterapija" vadītāja, sertificēta ergoterapeite Zane Liepiņa un Nacionālā rehabilitācijas centra “Vaivari” ergoterapeite Mārīte Platā.

Pacienets pēc insulta ar ergoterapeitu primāri var sastapties slimnīcā, kur ārstējošais ārsta nosūta pie speciālista. Ergoterapeiti ar pacientiem strādā arī rehablitācijas centros un arī ir pakalpojums, kur ergoterapeits pie pacienta dodas mājās, strādā ar pacientu un vienlaicīgi izglīto arī tuviniekus par pareizu aprūpi un asistēšanu pacienta pēc insulta.

Lai izvairītos no insulta, Zane Liepiņa mudina veidot savu ikdienu sabalansētu, primāri samazinot būtiskos riska faktorus.

"Smēķēšanai absolūts nē, veselīgs uzturs un noteikti kustības, fiziskās aktivitātes ikdienas režīmā,” norāda Zane Liepiņa.

Viņa arī iesaka veikt regulāras veselības pārbaudes pie ģimenes ārsta, kas ļaus konstatēt primārās riska tendences, kas jānovērš.

Ja tomēr insults ir skāris cilvēku, lai uzturētu možu garu un spēju atkal atgriezties ikdienā, Mārīte Platā iesaka nepadoties, aktīvi iesaisties visos rehabilitācijas procesos, maksimāli iesaistīties ikdienas aktivitāšu veikšanā, izmantojot arī “vājo” roku. Tāpat ievērot dažādus drošības pasākumus, lai mazinātu kritienu risku, traumu iegūšanās iespējas. Savukārt piederīgajiem viņa vēl būt atbalstošiem, bet neveikt pārāk daudz slimā cilvēka vietā.

Plašāku informāciju par ergoterapiju var atrast internetā.