Mēdz gadīties, ka iegādātie, sevišķi jau bezrecepšu medikamenti, tiek izlietoti pilnībā, un tā tie mētājas pa māju līdz brīdim, kad zālēm beidzas derīguma termiņš. Un ko tad – nest uz aptieku utilizācijai vai atstāt mājās ar domu, ka gan jau noderēs? Ko darīt ar vairs nevajadzīgiem medikamentiem, kam turklāt beidzies derīguma termiņš, skaidrojam raidījumā Kā labāk dzīvot.

Farmaceitu biedrības prezidente Dace Ķikute mudina reizi pa reizei pārlūkot mājas aptieciņu un, ja zālēm derīguma termiņš „ir notecējis”, ir jādomā par to nodošanu.

Galvenais iemesls, kāpēc nevajadzētu mājās turēt medikamentus, ka beidzies derīguma termiņš, nebūs efektivitātes medikamentam.

Tāpat viņa mudina iegādāties racionāli medikamentus un neveidot krājumus!

Latvijas farmaceitiskās aprūpes asociācijas izpilddirektore Kristīne Jučkoviča norāda, ka aptieku pakalpojums – nederīgo medikamentu pieņemšana no mājsaimniecībām – ir sociāla atbildība.

Cilvēki nevar ieiet jebkurā aptiekā ar savu veco zāļu maisiņu.

Viņa skaidro, ka ir regulējums, kā aptiekas vai slimnīcas veic tālāk zāļu utilizāciju. Bet kā mājsaimniecībām nodod medikamentus, nav regulējuma Latvijā. Tas ir uz aptieku pleciem.

Dace Ķikute piebilst, ka zāļu instrukcijās šobrīd raksta „neizlietotās zāles nododiet saskaņā ar valstī apstiprināto kārtību”.

Tā kā šāda regulējuma nav, daudz medikamentu nonāk vienkārši atkritumos un, kā liecina pētījumi, tālāk notekūdeņos un vidē. Bet, neskatoties uz regulējuma trūkumu, raidījuma viešņas mudina vecos medikamentus noteikti nodot. Tikai vispirms noskaidrot, vai konkrētā aptieka, kur cilvēks izvēlas doties, tos pieņem.