Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Visā pasaulē ar migrēnu slimo apmēram viens miljards cilvēku, un tā ir visbiežāk sastopamā neiroloģiskā slimība. Cik ļoti migrēna ierobežo pacientu dzīvi, kā un vai to ir iespējams efektīvi ārstēt, interesējamies raidījumā Kā labāk dzīvot.

“Būt ar migrēnu nozīmē, ka ir dzīves periodi, kuros nepiederi sev,” raidījumā Kā labāk dzīvot pieredzē dalās paciente Inese Prisjolkova.

Viņa skaidro, ka nevar normāli kustēties, domāt, nevar neko tajos brīžos, kad sāp galva "Paralizējas dzīve cilvēkam un ar to jārēķinās ģimenei, jo ģimenes ierastais ritms vairs nav tāds. Tas var ilgt trīs līdz pat 10 dienām, kad netiec no sāpēm ārā," atklāj Inese Prisjolkova.

Paciente jau 15 gadus zina, ka viņai ir migrēna, bet pirms tam ap 10 gadiem tēloja, ka nekā nav.

Tā kā arī Inese Prisjolkova ilgi nepieļāva domu par migrēnu, tāpēc cilvēkiem, kuri cieš no galvassāpēm, viņa iesaka rīkoties kā alkoholiķiem – vispirms atzīt problēmu un tad meklēt palīdzību.

Neiroloģe, algoloģe Linda Zvaune norāda, ka migrēna ir plaši izplatīta galvassāpju slimība, ko daudzi neatpazīst, arī neatzīta slimība, ko pat daudzi ārsti neatzīst, kā nopietnu saslimšanu.

"Migrēna ir galvassāpju slimība pati par sevi, ļoti plaši izplatīta, Ļoti daudzi cilvēki visā pasaulē ar to saskaras, tiek lēst, ka tie ir pie viena miljarda cilvēku. Tas ir katrs septītais līdz desmitais cilvēks. Sievietēm tas ir biežāk, skaidro Linda Zvaune. "Migrēna ir neredzama slimība. Cilvēks ir ir smaidīgs, viņš iet, visu dara, bet tajās dienās, kad viņam ir slikti, mēs to cilvēku neredzam. Tā var būt viena diena mēnesī, divas, bet var būt vairākas dienas mēnesī."

Turklāt tā nav vienreizēja saslimšana. 

"Migrēna var sākties bērnībā, pat no piecu gadu vecuma, bet biežāk  tas ir pusaudža vecums, un ilgst līdz 50 - 60, pat 70 gadiem. Ja saskaitām šīs dienas kopā, cik daudz cilvēks ir pavadījis šajās migrēnas lēkmēs, gada laikā tas varbūt mīnus mēnesis, vairākos gadus cilvēks ir pat gadus zaudējis no savas dzīves, piedzīvojot migrēnas lēkmes," bilst Linda Zvaune.

Migrēna nav tikai galvassāpes, tā ir neiroloģiska slimība.

Gaiļezera slimnīcas Galvassāpju vienības vadītāja Līga Mekša norāda, ka migrēnu nav pilnībā izārstējama, tāpēc ārsta un pacienta mērķiem ir jāsakrīt un jābūt saprātīgiem.

"Ārsta mērķis ir atvieglot sāpes, uzlabot cilvēka spēju funkcionēt - strādāt, piedalīties mājas darbos, saviesīgos pasākumos. Ārsta mērķis  ir mazināt pacienta izmantotos pretsāpju medikamentus, tādējādi veicinot viņa veselību un mazāk sponsorējot farmācijas biznesu. Pacienta mērķi ir pilnīgs galvassāpju atvieglojums, lai nekad nevajadzētu lietot zāles," skaidro Līga Mekša.

Abus saliekot kopā ir jāvienojas par saprātīgu ceļu, bet apsolīt, ka migrēnu pilnībā izārstēs, nevar.

Līga Mekša norāda, ka lēkmi var atvairīt ar aptiekās pieejamiem bezrecepšu medikamentiem, tikai jāseko līdzi lietošanas nosacījumiem, lai tos nelietotu par daudz.

"Nedrīkst lietot katru dienu, kad sāp, un veselu sauju. Tā var iedzīvoties otrās nepatīkamās galvassāpēs, kas saistītas ar pārlieku bieži medikamentu lietošanu. Pat visvienkāršākie bezrecepšu medikamenti var izraisīt medikamentu atkarīgas galvassāpes," norāda Līga Mekša

Ir arī pieejamie speciālie medikamenti migrēnas ārstēšanai, taču tie ir dārgi, un diemžēl Latvijā medikamenti migrēnas ārstēšanai nav kompensējamo medikamentu klāstā.