Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Saziņa ar pacientiem pa telefonu, sarakste e-pastos, recepšu un darba nespējas lapu izrakstīšana tikai elektroniski – tā ārkārtas situācija ir mainījusi ģimenes ārstu darbu.

Gan Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas prezidente Sarmīte Veide, gan Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Līga Kozlovska sarunā raidījumā Kā labāk dzīvot atzīst, ka ir izmainījies darba ritms, kā arī konsultāciju spriedze un spraigums darba laiku pagarina.

“Pacientiem, kas bija līdz šim ar hroniskām saslimšanām, vīrusa saslimšanām, klāt nākuši Covid-19 saslimšanas pacienti, kuriem ir saslimšana, kuri ir karantīnā. Visi katru dienu jāapzvana, jāraksta dokumentācija, tas ir vēl papildus slogs,” skaidro Sarmīte Veide.

Veide skaidro, ka ir pacienti ar citām vīrusa saslimšanām, kam nav nekāda sakara ar Covid-19.

“Ir pacienti ar bronhītiem, pneimonijām, ir paaugstināts spiediens, ir muguras sāpes, kas saasinās. Tie jau nav pazuduši,” norāda Veide.

“Darbs ar koronavīrusu nemazinās, nav tā, ka visi spēki vērsti uz Covid-19 saslimšanu, mums ir arī visi pārējie pacienti,” turpina Veide.

Ģimenes ārsti norāda, ka bez iepriekšēja pieraksta uz ģimenes ārsta praksi nevajag doties. Ārsti cenšas maksimāli maz pacienti prakses telpās mazāk kontaktētos. Covid-19 pacienti nedrīkst atrasties ģimenes ārsta praksē.

“Visus pacientus vispirms apzvanām, kam ir problēmas, ja netiekam telefoniski galā ar problēmu, tad pierakstām uz praksi, lai redzētu klātienē,"  norāda Veide.

Tās ir akūtas vīrusa infekcijas, pacienti, kuru stāvoklis pasliktinās 3-4 dienu laikā. Tāpat, ja paaugstināta temperatūra nemazinās arī 3-4 dienas, vai ir akūtas sāpes. Hronisku slimību gadījumos, ja cilvēka stāvoklis nepasliktinās, konsultācijas notiek pa tālruni.

Pie pacientiem, kam aizdomas par Covid-19, ģimenes ārsti nebrauc, jo nav nepieciešamo aizsardzības līdzekļu.

Lai gan paši ģimenes ārsti, gan viņu pacienti censtos saglabāt labu veselību šajā stresainajā laikā, Līga Kozlovska iesaka dzīvot draudzīgi labā saskarsmē ar ģimenes locekļiem, censties iet vairāk ārā, protams, nepulcējoties pūļos, darīt to, ko iepriekš steigas dēļ cilvēki nav darījuši. Tāpat viņa iesaka izgulēties, nevis visu nakti aizvadīt pie datora vai televizora.