Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


"Gribasspēks ir resurss, ko tērējam, tāpēc uz to balstīties nevajadzētu, bet jādara viss iespējamais, lai to neizmantotu, skaidro smadzeņu un uzmanības pētnieks Andrejs Kozlovs raidījumā Kā labāk dzīvot.

Vai vēl eksistē tāds jēdziens kā gribasspēks? Vai tomēr mēs runājam par motīviem, mērķiem, vērtībām, prioritātēm, to izvēli un veidiem, kā sasniegt to, ko vēlamies? Kā mērķu izvēle un to sasniegšana ietekmē mūs pašus.

"Gribasspēks – spēja savākties darīt to, ko vajag darīt, nevis, ko gribas darīt," norāda Andrejs Kozlovs. "Vārds jau pasaka - griba un spēks - divas lietas, kas parasti vada, motivē un attīsta."

Jaunākie pētījumi liecina, ka gribasspēks bieži iedzimst no vecākiem. Tāpat pamanīts, ka ar gribasspēku apveltītiem vecākiem ir ļoti neapveltīti ar gribasspēku bērni.

"Ar bērniem ir tā, ja tā nav tava griba, tad tajā nebūs spēka. Ja vecāki grib, lai bērns ir labākais, foršākais, gudrākais, bet pašam bērnam tādas gribas nav, tad arī nebūs gribasspēka. Arī veiksmīgiem vecākiem ir "neveiksmīgi" bērni, bet viņiem nav gribas būt veiksmīgiem un redzamiem. Vienkārši varbūt viņiem gribas kaut ko citu," skaidro Andrejs Kozlovs.

Pētnieks arī min, ka gribu var trenēt.

"Lai iegūtu gribasspēku, ir jādomā, lai smadzenes būtu diezgan optimālas, lai mazāk domātu lineāri. Svarīgi, ko liekam iekšā sevī, ko ēdam," atzīst Andrejs Kozlovs.

"Pētījumi liecina, ka gribasspēks pazūd, ja daudz sevī ieliekam ogļhidrātus. Tie liek aktīvāk darboties, bet mēs kļūstam nepacietīgāki un griba ātri tajā brīdī pazūd. Atcerieties, kad pēdējo reizi ēdāt makaronu, droši vien griba tajā brīdī bija tuvu nullei sākt kaut ko jaunu," skaidro Andrje Kozlovs.

Tāpat svarīgi, kur ieliek un patērē gribasspēku.

"Gribasspēks ir domāts, lai izveidotu disciplinētību," tā Andrejs Kozlovs.

Ārste-psihoterapeite Gunta Andžāne piekrīt, ka disciplīna attiecībā uz gribu ir svarīgs, bet viņa aicina saprast sevi un dzīvot saskaņā ar sevi.

"Pieredze rāda, ja cilvēks sevi nesaprot, ir sevī apjucis, viņš ir nelaimīgs, viņā ir daudz jūtu, kuras viņš pat neprot definēt, neprot nosaukt, ja tas neizdodas pašam vai kopā ar draugiem, uzdrošināties vērsties pie speciālista un sakārtot attiecības pašam ar sevi. Kad šī lieta būs sakārtota, būs pieejams gribasspēks, kurš ir katrā un to varēs pielietot sev par labu," vērtē Gunta Andžāne.