Gripa Latvijā plosās jau vairākas nedēļas, tomēr par pandēmiju to nosaukt nevar. Raidījumā Kā labāk dzīvot skaidrojam, vai šobrīd ir vērts vakcinēties pret gripu, vai pastāv arī citas iespējas, kā izvairīties no slimības. Kā arī skaidrojam, ja tomēr saslimstam, kādi ir slimības simptomi un kā ārstēties, lai izvairītos no dzīvībai bīstamām komplikācijām. Raidījuma viešņas: Slimību profilakses un kontroles centra epidemioloģe Raina Nikiforova un Rīgas Stradiņa universitātes profesore, Infektoloģijas katedras vadītāja Ludmila Vīksna.

"Gripa ir katru sezonu, arī epidēmijas ir gandrīz katru sezonu ar augstāku vai zemāku intensitāti. Šogad Latvija nav vienīgā valsts, kur gripas epidēmija sākās ātrāk nekā parasti," skaidro Raina Nikiforova.

Katru sezonu cirkulē vairāki A un vairāki B tipa gripas vīrusi, kādi no tiem ir dominējošie un tie visvairāk izraisas saslimstību. Tāpat gripas vīrusi var mainīties sezonas laikā un tas var ietekmēt epidēmiju.

Pacientam ir vienalga, kura tipa vīrusu saslimis. Ja cilvēks ir vakcinējies, ir svarīgi, vai vakcīna sakrīt ar attiecīgā vīrusa tipu.

“Šogad novērots, ka cilvēki izslimo vienu gripas vīrusu, un saslimst arī ar otru,” atklāj Ludmila Vīksna.

Klausītāji atzīst, ka izsargāties palīdz rūdīšanās, piemēram, ziemas peldes, speciālistes norāda, ka imūnsistēmu nepārtraukti stimulēt nav labi.

Vispārīgie principi skaidri, nekas nenotiks, ja gripas laikā neapmeklēsim sabiedriskas vietas, kur ir tuva komunikācija ar citiem cilvēkiem. Gripas pacēluma laikā un, it sevišķi, ja mājās kāds ir saslimis, būtu labi, ja katram būtu savi trauki – krūzīte, karotīte un citi.

Svarīgi slimiem neiet uz darbu! Speciālistes gandarītas, ka pēdējā laikā šajā ziņā cilvēki kļuvuši apzinīgāki.

Studijas viešņas aicina arī šobrīd izmantot iespēju potēties pret gripu, lai arī vislabāk ir vakcinēties rudenī.

Vakcīnu skaists būs pietiekams, telefonsarunā atzīst Zāļu valsts aģentūras pārstāve Vita Okmane

Ja slimība ir skārusi un temperatūra kļūst ļoti apgrūtinoša, var lietot kādus temperatūru nomācošus līdzekļus, tikai noteikti jāievēro deva, to pārsniedzot, var rasties tādas komplikācijas, ka gripa liksies sīkums.