Lēnām sāk griezties Ziemassvētku dāvanu pirkšanas rats. Ir jau skaisti nolikt zem eglītes glīti iesaiņotas dāvanas, bet varbūt gada nogales apdāvināšanos var padarīt citādāku – jēgpilnāku? Raidījumā Kā labāk dzīvot interesējamies, kā mainās Ziemassvētku dāvanas, ko varētu dāvināt Ziemassvētkos šogad cits citam un kā var citādi svinēt svētkus, nepārpildot tos ar nevajadzīgām dāvanām, spīdīgiem saiņošanas papīriem un kaudzi atkritumu. Raidījuma viesi: Latvijas Sociālās uzņēmējdarbības asociācijas pārstāve Regita Zeiļa, no beziepakojuma veikala "Turza" vadītāja Madara Bundzeniece, Kalnciema kvartāla pārstāve Ilze Švarcbaha un “Riga Brain” pārstāvis Andrejs Kozlovs.

“Dāvināšana ir pašiem sev. Dopamīns ir forša lieta, tas ļauj justies laimīgiem. Dāvanas ir lieta, kas dod mums iespēju apbalvot sevi," skaidro Andrejs Kozlovs. "Pamatā cilvēks grib būt labs citiem un labs sev. Ja dāvinām, jāaizdomājas, ka naudas vērtība būtu mazākā. Tā ir vēlme parādīt savu mīlestību pret citiem un gūt to atpakaļ caur dopamīnu.

Prieks, ko redzam citu cilvēku acīs, rada dubultu prieku pašiem. Nevajag aizrauties ar naudu, bet mīlestību."

Regita Zeiļa atzīst, ka var uzdāvināt pieredzi, notikumu, kopā būšana arī ir laba dāvana. Ja tomēr tās ir mantiskas dāvanas, aicina iegādāties jēgpilnas, kas būs noderīgas tuviniekiem. Viņa arī min, ka Ziemassvētki ir arī laiks, kad uzdāvināt tuviniekiem to, viņiem vajag vai gribas, bet nevar atļauties.

Madara Bundzeniece novērojusi, ka cilvēki nāk un gatavo dabai draudzīgas dāvanas.

"Tā ir laba alternatīva, ja nezina, ko dāvināt. Cilvēki domā. Vienmēr uztraucos, redzot, cik cilvēki daudz iepērkas. Vai visas lietas, ko pērk arī beziepakojuma veikalos, vajag un noder. Tas tagad ir modē, tas ir bizness," vērtē Madara Bundzeniece.

Ilze Švarcbaha iesaka dāvināt braucienu ciemospie zemniekiem, pie amata meistariem, jo dāvana nav tikai mantas, tā ir arī iespēja kaut kur doties kopā. Cilvēki arvien vairāk izmanto šādu iespēju.

Vēl kāds ieteikums - dāvināt pašu rokām veidotas dāvanas.