Zādzības no vasarnīcām ir grūti vai pat neiespējami atklāt. To, ja kādām mantām pa ziemu pieaugušas kājas, mājas īpašnieks bieži fiksē tikai pavasarī. Tāpēc tāpat kā dārzs, arī mājokļus, kuri tuvākos mēnešus stāvēs tukši, jāsagatavo ziemai. Kā to labāk izdarīt, interesējamies raidījumā Kā labāk dzīvot.

Valsts policijas Galvenās kārtības policijas pārvaldes Prevencijas vadības nodaļas vecākā speciāliste Sanda Gailāne atzīst, ka zagļi vasarnīcās meklē jebko, visu, kas ir atstāts. Mēdz gadīties, ka nozagtas ir dakšiņas un karotes, bet sabojāts ir īpašums, piemēram, izsitot logu.

"Viens no galvenajiem drošības ieteikumiem ir - neatstāj savā īpašumā neko vērtīgu un padomā, kas ir vērtīgais. Cilvēki bieži neapzinās, ka arī trauki, pļaujmašīna vai instrumenti var ieinteresēt garnadzi. Vērtīgs var būt jebkas, gan sirdij, gan maciņam būtisks. Neko tādu nevajag īpašumā atstāt," norāda Sanda Gailāne.

Viņa arī iesaka lūgt kaimiņiem, kas arī par ziemu dzīvo vasarnīcu rajonā, palūkoties, kas notiek īpašumā. 

Jo lielāka uzraudzība no malas, jo lielāka varbūtība, ka zaglis baidīsies un dosies citur, kur tādas uzmanības nav.

"Ja nav iespējas paņemt visas lietas no vasarnīcas uz pilsētu, vai lūgt kaimiņiem uzraudzīt, tās var marķēt vai atcerēties īpašās pazīmes, vai izveidot sarakstu, kurā uzskaitīts viss, kas ir. Ja gadījumā kaut kas tiek nozagts, vieglāk atpazīst zagtās lietas," norāda. Sanda Gailāne.

Vēl vien ieteikums ir arī rudnes ziemas sezonā reizi pa reizei apciemot vasaras māju.

Indi un sprāgstvielas likt vasaras mājiņā, kā piedāvā kāds klausītājs, gan neiesaka. Tad iestāsies kriminālatbildība pašam saimniekam.

Apdrošināšanas eksperte Kitija Lase atzīst, ka cilvēki vēlas apdrošināt īpašumus, pat vasarnīcas vairāk nekā dzīvokļus. Tomēr vasarnīcas ir tikai 7% procenti no kopējā apdrošināto īpašumu skaita. Apdrošinātājiem patīk, ka būs pieslēgta ugunsdrošības un pretielaušanās signalizācija. Mantu nemaz nevar apdrošināt vasarnīcā, ja nav noslēgta pretielaušanās signalizācija.