Latvijā startējusi ilgakcija "Atceries par sirdi", kuras mērķi ir ne tikai runāt par sirds veselību.

Par akciju, kā arī pētījumu „Latvijas iedzīvotāju kardiovaskulāro un citu neinfekcijas slimību riska faktoru šķērsgriezuma pētījums” raidījumā Kā labāk dzīvot stāsta biedrības "ParSirdi.lv" vadītāja Inese Mauriņa, profesors Andrejs Ērglis.

Latvijas Hipertensijas un aterosklerozes biedrības vadītājs profesors Kārlis Trušinskis atgādina par nepieciešamību kontrolēt asinsspiedienu.

Pandēmijas laikā cilvēki ar sirds un asinsvadu slimībām ir pakļauti lielākam riskam nekā parasti, tomēr nereti pacienti bailēs no inficēšanās riska atceļ vizītes pie ārstiem un veselības pārbaudes, kas var novest pie ielaistām slimībām un slimību komplikācijām.

Lai atgādinātu par sirds un asinsvadu slimību riskiem un nepieciešamību tos ārstēt, pacientu biedrība "ParSirdi.lv" sadarbībā ar Latvijas Kardiologu biedrību un Latvijas Hipertensijas un aterosklerozes biedrību maijā uzsākus ilgakciju “Atceries par sirdi!”

Lai noskaidrotu, kādi ir Latvijas iedzīvotāju veselības paradumi un izplatītākie riska faktori, 2019. gadā tika veikts „Latvijas iedzīvotāju kardiovaskulāro un citu neinfekcijas slimību riska faktoru šķērsgriezuma pētījums”. Tajā piedalījās 4070 respondenti vecumā no 25 līdz 75 gadiem. Līdzīgs pētījums Latvijā tika veikts 2009. gadā.

Pētījumā atklāts, ka paaugstināts arteriālais asinsspiediens virs 140/90 mmHg ir 36% Latvijas iedzīvotāju (2009. gadā – 46%). Paaugstināts “sliktais” jeb zema blīvuma holesterīns virs 3 mmol/l ir 62% iedzīvotāju (2009. gadā – 71%), savukārt paaugstināts cukura jeb glikozes līmenis asinīs virs 5,6 mmol/l ir 27% Latvijas iedzīvotāju (2009. gadā – 32%). Vīrieši smēķēšanu ikdienā ir samazinājuši no 37% 2009.gadā uz 32%2019.gadā, savukārt sievietes šobrīd smēķē vairāk – attiecīgi 13% 2009.gadā un 15% 2019.gadā.

Andrejs Ērglis raidījumā Kā labāk dzīvot atzīst, ka pamazām, tomēr rādītāji uzlabojas.

Plašāk ar pētījumu var iepazīties biedrības "ParSirdi.lv" mājaslapā.