Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Statistikas dati liecina, ka ar Covid-19 Latvijā saslimst vidēji 1000 cilvēku dienā. Šāds saslimušo skaits ir teju nemainīgs kopš augusta beigām. Vai ar šādu slimības izplatības intensitāti mums jārēķinās turpmākos mēnešus un pat gadus, raidījumā Kā labāk dzīvot vērtē Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Ģimenes vakcinācijas centra vadītāja, Imunizācijas valsts padomes priekšsēdētāja Dace Zavadska, Rīgas Stradiņa universitātes Bioloģijas un mikrobioloģijas katedras vadītāja un profesore Juta Kroiča.

"Covid-19 par sezonālu vīrusu vēl nevar saukt, bet daudzi ir izslimojuši un tāpēc arī "cipari iet uz leju"," atzīst Juta Kroiča. "Bet, salīdzinot ar kaimiņvalstīm, piemēram, Zviedriju un Norvēģiju, mums ir 10 reizes lielāka saslimstība. (..) Milzīga atšķirība, bet priecē, ka saslimstība krītas."

Saslimstības pieaugums saistīts arī ar strauju aukstāka laika iestāšanos, mazāk vēdina telpas, mazāk ir āra pasākumu.

Attiecībā uz piesardzību, speciālistes norāda, ka nekas nav mainījies – maskas, distance, telpu vēdināšana.

"Attiecībām par maskām jāsaka, ka tas ir katra indivīda ziņā, ja cilvēks jūtas slikti, viņam ir imūndeficīts, viņš pieder kādai riska grupai, vai viņam ir ģimenes locekļi, jutīgi pret inficēšanos, protams, viņš ir apzinīgs un masku valkā," atzīst Juta Kroiča.

Dace Zavadska vērtē, ka obligāta masku valkāšana visās sabiedriskās vietās būtu nepieciešama. 

"Tas, ka nav obligāti, nenozīmē, ka katrs, kurš vēlas sevi pasargāt vai tā jūtas labāk, nevarētu masku lietot," norāda Dace Zavadska.

Respirators ir drošāk, bet pasargās arī medicīniskā maska. Lidojot lidmašīnā, speciālistes iesaka labāk lietot FFP2 vai FFP3 respiratoru.

Klausītājs uzskata, ka pietiek runāt pat Covid, ne viens taču neziņo, cik cilvēku saslimuši ik dienu ar kādu citu vīrusu. Viņam piekrīt Dace Zavadska.

"Bija citas infekcijas pirms Covid un arī joprojām ir citas infekcijas.

Jā, Covid vienu brīdi bija augstākās briesmas, kas mums bija apkārt, mēs visi bijām uzņēmīgi. Ir arī citi vīrusi un nebūtu godīgi gan pēc saslimstības nopietnības, gan statistika, mēs joprojām uzturam sevī stigmu uz Covid, bet īstenībā jau šajā rudenī vismaz rietumu pasaulē iegājām Covid normalizācijā, pieņemot viņu kā vienu no sezonas spēlētājiem, nevis galveno."

Būs arī smagi saslimšanas gadījumi, bet Zavadska mudina domāt par to, ka tuvojas gripas sezona. Ir daudz infekciju, kurām iespējama profilakse, tā būtu jāizmanto.

"Es kā ārsts-infektologs, zinot to, kā pasaulē gāja, vairāk esmu nobažījusies par šo ziemu tieši gripas dēļ, ne tik ļoti Covid dēļ," atzīst Dace Zavadska. "Tāpēc, ka mēs vismaz divus gadus neesam tikušies ar gripu. Tas uzliesmojums, kas bija 2022. gada pavasara beigas, bišķiņ ievilkās vasarā, jā, bija, bet nebija tik liels un kaut kā vairāk aizgāja bērniem. Mums nav ne ar vakcīnām radītā [imunitāte], ne bija arī daudz, kas Covid laikā vakcinējās pret gripu. Plus - necirkulēja dabīgā infekcija apkārt. Jo lielāka uzņēmība, jo mazāka mums ir imūnā atmiņa, jo lielāka iespēja slimot pēc pilnas programmas."