Raidījuma skanēšanas laikā varat sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.
Viens no lielākajiem klupšanas akmeņiem daudzdzīvokļu māju apsaimniekošanā ir dzīvokļu īpašnieku kopīgu lēmumu pieņemšana. Izmaiņas Dzīvokļu īpašnieku likumā tagad ļauj pieņemt svarīgus lēmumus arī mazākumam. Vai tas ir mainījis situāciju uz labo pusi? Raidījumā Kā labāk dzīvot vērtē jurists Jānis Uzulēns, namu pārvaldniece Irēna Rusiņa un Rīgas namu pārvaldnieka Māju atjaunošanas nodaļas vadītājs Oskars Skrastiņš.
Ierakstā pieredzē dalās kādas dzīvokļu īpašnieku kooperatīvās sabiedrības valdes priekšsēdētāja. Viņas pārziņā ir divas 36 dzīvokļu mājas un visgrūtāk visiem bijis vienoties par mājas renovāciju, bet to izdevies veiksmīgi pabeigt.
"Ja runājam par dzīvokļu īpašnieku kopsapulcēm - jā, tas ir diezgan sarežģīts process. Mēs varam lēmumus pieņemt kopsapulcēs, mēs varam lēmumus pieņemt aptaujas veidā un citādi savstarpēji vienojoties," norāda Irēna Rūsiņa. "Kopsapulci var ierosināt gan pārvaldnieks, gan arī viens vai vairāki dzīvokļu īpašnieki. Un šeit ir stāsts par to - viens vai vairāku dzīvokļu īpašnieki, kurš uzņemas atbildību? "
Rūsiņa atzīst, ka dzīvokļu īpašnieki neaizdomājas, ka viņiem ir tiesības sasaukt kopsapulci. Viņi ir gatavi gaidīt no pārvaldnieka, no kaimiņa, no kādas citas personas, bet neuzņemties pašiniciatīvu.
"Pārvaldnieku var salīdzināt ar pedagogu, kuram ir kaut kāda dzīves pieredze, un viņš katru gadu sāk darbu ar pirmo klasi. Māca matemātiku," uzskata Jānis Uzulēns. "Pedagogam ir fenomenāla noturība, ka viņš katru gadu no sākuma sāk bērniem stāstīt, cik ir viens plus viens, tad viens plus divi. Kaut gan viņam pašam iekšēji ir sajūta - kā to var nezināt.
Un pretī viņam klasē sēž 30 - 40 bērni. Lai man piedod Pēteri, bet tas ir konkrēts vandālis, kurš paņem pusi klases ar savu harizmu, viņam vispār neinteresē, cik viens plus viens. Iedomājieties, kāda ir tā psiholoģiskā slodze uz cilvēku, kurš mēģina klasi savākt nodarbībā kopā un savākt tā, lai tas sliktākais rezultāts būtu iespējami labākais.
Šeit ir tas stāsts par iedzīvotājiem. Cilvēki uzreiz saslāņojas atbalstītājos, noliedzējos. Diemžēl ir jārēķinās, ka ir viena cilvēku grupa, kuriem ir valodas barjera vai drīzāk viņi uzskata, ka viņiem tā ir, un viņi nobīstas no sarunas. Lielākā grupa vienmēr ir tie, kas saka - mēs neko nezinām, ko mēs te vispār darām. Tev ir jāmēģina sarunā trāpīt pa visām šīm četrām grupām ar informāciju tā, lai tas vājākais elements veidotu saturu. Iztēlojoties, ka tas Pēterītis nav līderu grupā, kuri visu atbalsta. Kāpēcīšos viņš arī nebūs, jo tas nav līderis, viņš ir tajos, kas īsti nesadzird tevi, vai tajos, kas vienkārši visu noliedz. Nedod Dievs, Pēteris ir tanī grupā, kas visu noliedz, automātiski tā māja ir destruktīva. Tādā vidē mēs dzīvojam, un to nevar atrisināt ar normatīvo regulējumu."
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Komentāri (1)
Pirmkārt - nav pieejama informācija, kuri ir dzīvokļu īpašnieki, kādi ir viņu kontakti. Tā esot datu aizsardzība.
Otrkārt, absolūti nefunkcionē informācijas sistēma. Ne par gaidāmajām sapulcēm, ne par notikušo sapulču pieņemtajiem lēmumiem, ne par pieņemto lēmumu izpildi, nerunājot nemaz par tādu ekstru kā lidzekļu iztērēšana. Piemāeram, mājas iedzīvotājiem lika izvelēties un aptaujā nobalsot par konkrētu jauno situmsūkni daudz tkt eiro vērtībā. Gari spriedām un konsultējāmies un lēmām,bet apsaimniekotājs beigās nopirka citu, protam, dārgāku un un protams, mums īpašniekiem neizdevīgāku, Uz mūsu protestiem nereaģēja, mutiski pateica, ejat sūdzētēties, ja gribat. Un tādi gadījumi ir daudzi. Piem. jumtu uzlika bez nosiltināšanas, kaut gan tāme to paredzēja, nauda tam bija.
Treškārt, valsts par 101% darbojas tikai apsaimniekotāju biznesa interesēs. Apsaimniekotājs , kuram ir miljoniem peļņa var atļauties turēt jurista štata vietu, kamēr īpašniekiem jāiztiek kā ir.
Ka bardaks ir nenormāls - nu kaut vai ūdensskaitītāju lieta, kur izrādās, mēs īpašnieki bargas naudas par to maksājām, bet tagad vairs nebūs jāmaina. Kā notiks uzskaite, kas par ko maksās vairāk... man nav šaubu - mēs , īpašnieki. Kaut gan vastij par katru apsaimniekošanas rēķina pozīciju maksājam 21 - 23% nodokli.
Tapēc - arī šis likums manā sapratnē ir tikai un vienīgi kārtējā plēsīgo apsaimniekotāju lobija uzvara un beztiesiskuma triumfa gājiens.
Vienā vārdā - kārtējais kretīnisms
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X