No 1.janvāra ir stājušās spēkā vairākas izmaiņas iedzīvotāju ienākuma nodokļa piemērošanā un valsts sociālās apdrošināšanas jomā. Kas šogad mainījies arī pašnodarbinātajiem, saruna raidījumā Kā labāk dzīvot.

Ekonomikas zinātņu doktore Latvijas Lauksaimniecības universitātes Ekonomikas un sabiedrības attīstības fakultātes Finanšu un grāmatvedības institūta profesore Inguna Leibus atzīst, ka mikrouzņēmuma nodoklis ir piemērots tiem, kam ir nelieli izdevumi pret ieņēmumiem. 

„Lai pašnodarbinātiem atvieglotu nodokļu aprēķinus, ir ieviests mikrouzņēmuma nodoklis un beidzot sakārtots tā, ka uzskatu, ka ir taisnīgs. Tas ir piemērots tiem, kam nelieli izdevumi, jo nodoklis ir jāmaksā no apgrozījuma jeb ieņēmumiem,” skaidro Inguna Leibus.

Tiem, kas ir izvēlējušies mikrouzņēmuma nodokli, ir četras reizes gadā, ja visi maksājumi ienāk bankas kontā saistībā ar saimniecisko darbību, jāpaskatās konts un jāsagatavo atskaite un jāsarēķina attiecīgā likme - 25 % vai 40 % lielākiem ieņēmumiem.

„Ceru, ka tas būs ilgstošs nodokļu maksāšanas režīms, jo tas ir tik vienkārši,” atzīst Inguna Leibus. „Tas arī nav maz: ja par darbu saņem atlīdzību 100 eiro, ir jāsamaksā 25 eiro jāsamaksā kā nodoklis. Tas nav maz. Tikai ja, ieņēmumi pārsniedz 25 000 gadā, likme ir lielāka.”

Mikrouzņēmuma nodoklis ir izdevīgs visiem, kam ieņēmumi nepārsniedz 25 - 30 tūkstošus eiro gadā, un tiem pašnodarbinātajiem, kuriem ir nelieli izdevumi. Mazumtirdzniecībā tas nav izdevīgi vai ražotājiem. Izdevīgi tas ir cilvēkiem, kas gūst ienākumus, strādājot intelektuāli. 

Profesore arī autoriem, kuriem ir nelieli izdevumi, iesaka mikrouzņēmuma nodokli izvēlēties, lai arī šogad vēl ir pārejas periods.

„Jāņem vērā, ja ir pamatdarbs, kur ir darba samaksa, un ir arī reģistrēta saimnieciskā darbība, un izvēlas maksāt mikrouzņēmuma nodokli, ka pamatdarbā tiks piemērota lielāka ienākumu nodokļa likme, bet to varēs atgūt, iesniedzot ienākumu deklarāciju, kad pārvērtē kopējos ieņēmumus,” norāda Inguna Leibus. „Tāpat šādā situācijā cilvēks zaudē atvieglojumus par apgādājamajiem. Tāpat zaudē atvieglojumus cilvēki, kas saņem invaliditātes pensiju. Nezaudē tikai pensionārs pensijas neapliekamo minimumu.”