Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Es domāju, ka tu domā par mani, ko es domāju, ka tu domā... Var apjukt, vai ne? Tomēr reizēm tieši tāda ir mūsu domu gaita. Kā izprast savstarpējo attiecību nianses, atpazīt domāšanas kļūdas un izvairīties no pārsteidzīgiem secinājumiem, spriežam raidījumā Kā labāk dzīvot.

Psiholoģijas doktore, psiholoģe Jeļena Ļubenko skaidro, ka mūsu domāšanas veids ietekmē mūsu lēmumus, kā uztveram lietas, kā jūtamies, kā redzam arī otru. Tas ir aktuāli arī attiecībās ar partneriem, bērniem, kolēģiem un draugiem.

Psiholoģe Evita Štāla norāda, car kādu fokusu skatāmies uz pasauli, uz sevi, kā tajā jūtamies, tā arī uztveram notikumus mūsu dzīvē un attiecībās. Ja jūtamies apdraudēti, tā arī reaģēsim uz attiecībām.

Domāšanas kļūdas ir kognitīvie izkropļojumi, tas ir kā prāta darbības rezultāts – kā uztveram, kādu nozīmi piešķiram detaļām, kam pievēršam uzmanību un ko no tā secinām, iepazīstina Jeļena Ļubenko.

Domāšanas kļūdas ir raksturīgas visiem, citiem intensīvākā līmenī, citiem mazāk. To apliecina arī pētījumi. Jo vairāk kļūstam apzināti, jo vairāk pievēršam uzmanību, kā interpretējam apkārt notiekošo, paša un otra teikto. Mazliet kontrolēt procesu un labot savas domāšanas kļūdas, ja tās pamanām.

"Domāšanas kļūdas var uztvert kā kļūdainus pieņēmumus par kaut ko, kas radušies kādā konkrētā situācijā, vērojot attiecības, vērojot sevi, analizē. Evita Štāla. Piemēram, ja bērnībā cilvēkam saka, ka tu esi slinks, cilvēkam rodas pieņēmums, ka viņš ir slinks, jo viņš to uzskata par patiesu.