Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Gadiem ritot, cilvēka kāju pēdas tiek pakļautas lielākam vai mazākam deformācijas procesam. Par to, kāpēc notiek šādas bieži vien ļoti nepatīkamas izmaiņas un kā ar tām cīnīties, raidījumā Kā labāk dzīvot skaidro Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcas ārsts traumatologs, ortopēds,operējošs ķirurgs Mārcis Jēgers.

Pēdu deformācijas iemesli var būt dažādi – iedzimtība, hormonālas izmaiņas, arī liekais svars. Tikai retos gadījumos var nodzīvot ar ideālu pēdu līdz pat 60 gadu vecumam, jo laikam ejot muskuļi un saites izstaipās un pēda sāk deformēties

"Pēdas deformācija bieži sastopama sievietēm pēc 50 gadiem, tas saistīts ar menopauzi, bet visbiežākā deformācija ir greizaiš īkšķis, kas veidojas jau agrākā vecumā, skaidro ārsts. "Bieži tas saistīts ar nepareizu apavu izvēli – pārāk šauri, ar parāk augstu papēdi. Arī pēdu vairs netrenē kā bērnībā - nestaigā basām kājām, neskrien gar jūras krastu un neizvēlas ērtus zempapēžu apavus."

"Ja pēda būtu vesela un trenēta, tai nevieni apavi neskādēs. Uzturot pēdas muskulatūru un apjomu kustīgu un līdzsvarā, var izvēlēties, kādus apavus gribas," uzskata Mārcis Jēgers.

Liela daļa cilvēku, kam izveidojas greizas īkšķis ar to sadzīvo, arī reizēm nepamana. Ja ir izveidojies greizais īkšķis – apavos parādās izspīlējums, progresējot, parādās sāpīga un apsārtusi pirmā pirksta pamatne. Vistraucējošākās greizā īkšķa gadījumā ir nakts sāpes.

Runājot par apavu izvēli gadījumos, ja ir pēdu deformācija, uzklausām veikalu "Somijas apavi" pārstāvi  Tatjanu Zavjalovu.