Ar 2020 gadu 1. aprīli Latvijā recepšu zāļu apritē notiks būtiskas izmaiņas. Ārsti, izrakstot receptes, tajās rakstīs attiecīgo zāļu starptautisko nepatentēto nosaukumu. Jau šobrīd skaidrs, ka vismaz sākumā, gan ārsti, kas izrakstīs receptes, gan viņu pacienti un arī farmaceiti, saskarsies ar zināmām problēmām. Par gaidāmajām pārmaiņām un kādus sarežģījumus tās var radīt, raidījumā Kā labāk dzīvot vērtē Farmaceitu biedrības prezidente Dace Ķikute, Latvijas Universitātes farmakoloģijas docente, farmaceite Zane Dzirkale un Valsts zāļu valsts aģentūras direktora vietnieks Jānis Zvejnieks.

  • Zālēm ir ražotāja nosaukums un nepatentētais nosaukums, respektīvi, aptiekā var būt pieejamas dažādu ražotāju vienas zāles. Tā rezultātā cenas vienām zālēm atšķiras. Mērķis ir gan ārstniecības personām izrakstīt, gan pacientiem izvēlēties lētāko versiju.
  • No 1.aprīļa norma attiecas uz kompensējamiem medikamentiem. Ja zālēm nav alternatīvu, nekas nemainīsies.
  • Farmaceitus uztrauc, kā pacienti uztvers un izpratīs kārtības maiņu, saredz problēmas komunikācijā ar pacientu nākotnē, jo bieži cilvēkiem, kas ilgi lieto vienas zāles, ir izveidojusies zināmā mērā līdzestība vizuāli – šī ir mana kastīte, šīs ir manas tabletes ar strīpiņu pa vidu, kas palīdz.
  • Starptautiskais nepatentētais nosaukums jeb aktīvā viela uz zāļu iepakojuma ir norādīta ar mazākiem burtiem nekā zāļu nosaukums
  • 30% gadījumu ārstiem būs iespēja izvēlēties konkrētu medikamentu no analogiem, pierakstot receptē skaidrojumu – kāpēc.
  • Gaidāmo pārmaiņu sakarā farmaceitus arī uztrauc, kā darbosies ārsta saruna ar pacientu un farmaceitam būs jāpieņem lēmums, rēķinoties ar ārsta interesēm, gan pacienta interesēm. Tas būs atkarīgs no zāļu pieejamības un jautājums, kā uz to reaģēs zāļu ražotāji.
  • Farmaceiti varbūt aptiekā varēs neturēt sešus dažādus viena veida medikamentus, bet pietiks ar trim, taču kā būs ar pieejamību. Jau šobrīd ir problēmas, ja ir dažādi zāļu piegādes traucējumi.

Klausītājus, kas iesaistās sarunā, uztrauc jau minētais, ka būs grūtāk iegādāties medikamentu, kas ilgāku laiku lietots un palīdzējis. Speciālisti piekrīt, ka iedarbību ietekmē arī pārējās vielas, kas pievienotas.