Kā iedzīvotājiem izvairīties no Eiropā aizliegtu radiotālruņu ierīču iegādes. Visbiežāk Latvijā aizliegtās radioiekārtas nonāk iedzīvotāju nezināšanas dēļ. Šādu audiotālruņu izmantošana var radīt traucējumus mobilo tālruņu, mobilā interneta modemu un citu ierīču, kuras izmanto UMTS jeb Eiropā pieņemto trešās paaudzes mobilo sakaru standartu tīklu, lietošanai tuvējā apkārtnē. Vai zinājāt, ka administratīvais sods par šādu ierīču lietošanu ir līdz pat 250 latiem?

Padomus sniedz VAS „Elektroniskie sakari” radiofrekvenču plānošanas nodaļas vecākais eksperts Juris Vaļenieks un Patērētāju tiesību aizsardzības centra preču un pakalpojumu uzraudzības departamenta direktora vietniece Svetlana Mjakuškina.

VAS „Elektroniskie sakari” pēdējo mēnešu laikā ir saņēmis arvien vairāk pieteikumus par traucējumiem UMTS mobilo telefonu bāzes staciju uztveršanas joslā 1920 - 1940 MHz, ko radījuši radiotālruņi, kas nav paredzēti izmantošanai Eiropā, tostarp Latvijā, bet gan ASV un Kanādā, kur ir atšķirīgs radiofrekvenču spektra sadalījums. Šādu radiotālruņu izmantošana var radīt traucējumus mobilo tālruņu, mobilā interneta modemu un citu ierīču, kuras izmanto UMTS tīklu, lietošanai tuvējā apkārtnē.

Mājsaimniecībās biežāk sastopamā DECT ierīce ir radiotelefons, kas sastāv no bāzes bloka un bezvadu klausules, ko ērti izmantot, jo nelielā rādiusā ap to iespējams nodrošināt telefona sakarus, pārvietojoties pa māju vai dārzu. Arī bērnu uzraudzības iekārtas (rācijas), bezvadu austiņas un Skype (IP) telefoni mēdz izmantot DECT tehnoloģiju.

Lai izvairītos no neatbilstošu radiotelefonu iegādes, „Elektroniskie sakari” aicina iedzīvotājus pirms radiotelefona iegādes pievērst uzmanību iekārtu marķējumam un iekārtām pievienotajai informācijai par to lietošanas reģionu. DECT 6.0 iekārtām parasti ir attiecīgs logo, kurš atšķir to no Eiropas DECT. Ja uz radiotelefona nav CE zīme, tad šādu iekārtu izplatīt un lietot Eiropas Savienībā nedrīkst, jo iekārta nav paredzēta Eiropas tirgum un tās atbilstība Eiropas Savienībā noteiktām drošības un citām būtiskām prasībām.