Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Kā saglabāt optimismu šajā nenoteiktības laikā? Biedrības ParSirdi.lv vadītāja Inese Mauriņa 31. martā plkst. 18 aicina tiešsaistē uz virtuālo vakaru ”Kā nesajukt prātā?” kopā ar kardiologu, endokrinologu un psihoterapeitu.

Uz vakariņām ielūdz profesors Kārlis Trušinskis, endokrinoloģe profesore lze Konrāde, psihoterapeits Artūrs Miksons un ParSirdi.lv cilmes šūna Inese Mauriņa. Īpašie vakara viesi – aktieri Marija Linarte un Vilis Daudziņš.

Kopā visi ir aicināti skaļi domāt un sarunāties par to, kā palikt imūnam pret negācijām, ko rada Covid-19, kā svinēt svētkus “lockdownā” un kāds tam visam sakars ar sirdi.

Latvijas Hipertensijas un aterosklerozes biedrības vadītājs profesors Kārlis Trušinskis norāda, ka Covid-19 inficēto ir daudz mazāk, nekā to, kurus šī problēma ir skārusi psihoemocionāli. Tās būs sekas ilgtermiņā. Viņš arī pats jūt, ka informācija par Covid-19 kaitina un tā ir jāierobežo. Tas pat notiek automātiski. Tajā pašā laikā ir par to jārunā.

Kārlis Trušinskis vērtē, ka šis nav viegls laiks ārstiem, jo Covid-19 ārstēšanas gadījumos bieži mediķi jūtas bezpalīdzīgi. Ārstam ir svarīgi ieroči, lai palīdzētu.

Viņa ieteikums, kā to pārvarēt, ko izmanto arī pats:

  • Svarīgi ierobežot informāciju un aizstāt ar citu. Pats novērojis, ka raidījumu par Covid-19 LR1 pārslēdz un LR3 Klasika.
  • Saistība ar dabu un fiziskā slodze katram pēc savām spējām, ieteiktu likt mērķus. Man ir vajadzīga trīsreiz nedēļa intensīva fiziska slodze, kāda nebija nepieciešama pirms pandēmijas.
  • Ļoti svarīgi ir kardiovaskulāro riska faktoru kontrole – asinsspiediena, cukura līmeņa, holesterīna kontrole.

Rīgas austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Endokrinoloģijas nodaļas vadītāja, Rīgas Stradiņa universitātes asociētā profesore Ilze Konrāde atzīst, ka “šobrīd esam tie, kādu informāciju patērējām".

"Kad apkārt ir daudz ierobežojumu, nav vairs veco enkuru, pie kā turēties, lai varētu sekmīgi un laimīgi dzīvot, parādās vairākas problēmas," atzīst Ilze Konrāde.

Viņa skaidro, ka ir "šeit un tagad cilvēki" un viņi jūtas salīdzinoši labi, bet lielākā problēma ir tiem, kas ir tā saucamie "dopomīna cilvēki" jeb "apetītes psihotips".

"Tie ir cilvēki, kuriem ir vajadzīga kaislība, izaicinājums, pašpārliecība, enerģija. Tie ir cilvēki, kas maina pasauli. Tās ir lietas, kas šobrīd ir mazāk. Ir svarīgi katram pašam to apzināties un mēģināt attīstīt šeit un tagad filozofiju un izbaudīt, ko tā sniedz," bilst Ilze Konrāde.