Ja runājam par mūsu dzīves kvalitāti un videi draudzīgu, tīru dzīvošanu, tad vārds „zaļš” to raksturo vislabāk. Daudz vieglāk ir domāt „zaļi” un „tīri”, ja neesam vienīgās videi draudzīgās saliņas savā apkārtnē. Ir izdomāti instrumenti, kā videi draudzīgi un zaļi domājoši var kļūt veseli ciemati vai pilsētas. Viens no tiem – zaļais publiskais iepirkums un par to arī saruna raidījumā Kā labāk dzīvot. Kas ir zaļais iepirkums un kā tas var palīdzēt veidot mūsu ikdienu zaļāku, skaidro projekta "GreenS", kas Latvijā informē par zaļo iepirkumu un izstrādā rīkus tā veikšanai, eksperts Jānis Brizga un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas Koordinācijas departamenta direktors Māris Klismets.

Zaļais publiskais iepirkums attiecas uz valsts un pašvaldību iestādēm. Veicot zaļo iepirkumu, izvērtē preču un pakalpojumu ietekmi uz vidi un izmaksas visa cikla laikā – iepērkot, piegādājot un lietojot.

Jaunajā Publisko iepirkumu likumā, kas jau ir Saeimā, ir iekļauta norma, ka veicot iepirkumus drīkstēs neizmantot zemākās cenas piedāvājumu, bet saimnieciski izdevīgāko. Tas nozīmē, ka nevērtēs tikai cenu, bet arī kvalitātes un vides kritērijus. Šādas izvēles iespējas ļaus variēt, vai gribam pēc iespējas zaļāku produktu, vai vienkārši lētāku.