"Parastie līdzekļi, ar kuriem esam pieraduši darboties, kas normālos apstākļos strādā ļoti labi, šobrīd nederēs," raidījumā Kā labāk dzīvot atzīst ķīmiķe un vides zinātņu doktore Jana Simanovska.

Simanovska norāda, ka ikdienā pati ir atturīga pret dezinfekcijas līdzekļu lietošanu, bet šobrīd ir ārkārtas situācija.

Šobrīd nederēs tie tīrīšanas līdzekļi, kas nav paredzēti kā dezinfekcijas līdzekļi. Uz dezinfekcijas līdzekļa jābūt uzrakstītam, ka tas ir dezinfekcijas līdzeklis. Ir arī svarīgi, pret ko šis līdzeklis ir paredzēts.

"Ja mēs gribam  kaut ko iznīcināt, ir svarīgi izvēlēties pareizo līdzekli. Citādi būs maldīga sajūta, ka esam kaut ko darījuši, bet īstenībā aizsardzības nekādas," norāda Simanovska.

Skaidrojot, kādus līdzekļus izvēlēties, Simanovska atzīst, ka ir veikalā redzējusi līdzekli "pret pandēmiju", bet tā sastāvā nebija norādītas vielas, ko šobrīd iesaka Pasaules Veselības organizācija.

"Tāpēc ieteiktu cilvēkiem atcerēties, ka būtiskas ir divas lietas, no kurām vienai ir jābūt līdzekļa sastāvā. Vienā gadījumā tas ir spirts - etanols vai izopropanols un tam jābūt vismaz 70%," skaidro Simanovska. "Ja gribam vīrusu iznīcināt, ir nepieciešams pietiekami stiprs līdzeklis. Šis ir iemesls, kāpēc pašiem nevajag šķaidīt stipro alkoholu."

"Otra iespēja ir līdzeklis, kas satur nātrija hipohlorītu, kam jābūt vismaz 0,1%, tad tas arī strādā" turpina Simanovska.

Var arī ūdeņraža pārskābi izmantot, tā gan nav Slimību profilakses un kontroles centra ieteikto līdzekļu klāstā, bet to iesaka citi uzticami avoti. Tai jābūt vismaz 0,5%.

Dezinfekcijas līdzekļus lieto uz nedzīvām virsmām. Antiseptiķus izmanto dzīviem audiem, arī mūsu ādai.

"Nevajag roku ādu mocīt ar dezinfekcijas līdzekļiem, rezultātā āda iekaisīs un būs vēl uzņēmīgāka pret apkārtējām infekcijām," atzīst Simanovska.

Rokām parastās ziepes un ūdens ir pietiekami labs līdzeklis un daudz saudzīgāks.