Raidījuma skanēšanas laikā varat sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Šīs sezonas ķirbji novākti, jāsāk gatavoties jaunajai sezonai. Par ķirbju, paprikas, meloņu un arbūzu audzēšanu un konservēšanu raidījumā Kā labāk dzīvot stāsta ķirbjaugu, paprikas un čili piparu audzētājas Saiva Pekuse no dārzniecības "Neslinko", un Maija Čerjaka.

Saiva Pekuse iesaka vienkāršu ķirbju marinēšanas recepti:

1,5 kilogrami ķirbja, litrs ūdens, 400 - 600 grami cukura, 3 - 4 ēdamkarotes galda etiķa. Kā arī pievieno kanēļa mizu un krustnagliņas.

Marinādi uzvāra, liek iekšā ķirbi. Atkarībā no ķirbja šķirnes tas būs jāvāra ilgāk vai mazāku laiku. Varbūt tikai jāuzkarsē. Ķirbjus pilda burkās un pēc vajadzības vēlreiz uzkarsē marinādi, lej virsū ķirbjiem. Burkas aizvāko un glabā līdz apēšanai.

Ja vēlas marinēt, audzē vai pērk sulas ķirbi.

Ieteikums: Ja iegūst īpašumā ķirbi, gribas iemarinēt, bet nav saprotams, vai tam paredzēts, vai neizjuks karsējot, vajag paņemt 3 -4 gabaliņus ķirbja, sagrieztus tādā izmērā, kādā vēlas marinēt, un katliņā ar parastu ūdeni uzkarsē, skatoties, pēc cik ilga laika sāk jukt ārā. Ja sadalās ļoti ātri, ķirbis nav izmantojams marinēšanai, bet ir pankūku vai putras ķirbis.

Savukārt Maija Čerjaka dalās ar marinādes recepti paprikai.

Puslitrs ūdens, glāze cukura, glāze baltvīna etiķa un pusglāze olīveļļas. Uzvāra marinādi, met iekšā iztīrītas, gabaliņos sagrieztas paprikas, vāra 5 min., pilda burkās, kur jau priekšā ķiploka daiviņa. Burkas aizvāko un glabā.

Domājot jau par nākamā gada ražu, ir īstais laiks ielabot augsni. Sakritušās koku lapas var likt tur, kur paredzēts nākamā gadā stādīt ķirbjus. Izrok bedri, kurā pilda lapas, pērno zāli, tomātu lakstus no siltumnīcas, ber virsu zemi. Visu vagu piepilda ar jaunām barības vielām.

"Līdz pavasarim vēl nav īsti sadalījies, bet nākamā gadā rokot, pat stingrākās ozola lapas ir sadalījušās," atzīst Saiva Pekuse. 

Starp lapām ber pelnus, kas gan bagātina augsni ar kāliju, gan arī arī nedaudz silda lapas, notiek ātrāk sadalīšanās process. Lapas nevajag bērt biezā slāni, apmēram 20 cm.

Ķirbjus, kad novākti no lauka, nevajag mazgāt, jo tas noārda vaska slānīti, kas aizsargā un ilgāk palīdz uzglabāties.

 

No 25. līdz 29. oktobrim Latvijas Nacionālais dabas muzejā norisinās gadskārtējā rudens ražas izstāde „Ķirbjaugi un paprika 2023”, kurā var gūt ieskatu daudzveidīgajā ķirbjaugu un paprikas pasaulē, iepazīt selekcijas jaunumus, kā arī uzzināt par dažādām garšas un ārstnieciskajām īpašībām.

Sezonas noslēguma dārzkopības izstādē būs apskatāms plašs ķirbju šķirņu klāsts – gan iecienītas un gadu gaitā jau pārbaudītas, gan jaunas rudens lielogu šķirnes. To vidū būs gan ēdamie, gan dekoratīvie ķirbji, gan arī dažādi citi ķirbjaugi – kabači, cukini, patisoni, arbūzi, melotrijas jeb peļu arbūzi, tladiantas jeb sarkanie gurķi un momordikas jeb balzāmbumbieri. Īpaša vieta izstādē atvēlēta krāšņajai un bagātīgajai šī gada piparu ražai – būs gan saldā paprika, gan aso piparu šķirnes.