Lauciniekiem tas droši vien ir pašsaprotami, bet varbūt šajā agrajā un siltajā pavasarī arī laukos, ne tikai pilsētā kādam ir paslīdējis garām – klāt ir sulu laiks! Šodien runājam par bērzu un kļavu sulu tecināšanu, dzeršanu un lietošanu kosmētikā.

Studijā uztura speciāliste Alise Kindzule un pirtnieks, dziednieks un sulu zinātājs Ziedonis Kārkliņš.

Izrādās par kļavu sulu tecināšanu jau ir nokavēts runāt, jo šī koka sulas vairs tecināt nevar. Varbūt kaut kur Latgalē vēl ir pieejamas tikko tecinātas kļavu sulas. Kļavām sulu tecēšanas laiks ir kādas divas nedēļas. Jāpaļaujas uz tiem, kas bijuši čaklāki un jau pagrabā noglabājuši burkas ar saldo dzērienu.

Kādas pazīmes liecina, ka sulu laiks ir klāt? Sulas sāk tecināt, kad gaisa temperatūra ir nelielos plusos. Tātad šis ir pats īstākais sulu laiks. Pavasaris patiešām ir agrs, tāpēc nevajadzētu nokāvēt arī berzu sulu tecināšanu.

Vislabākās, vērtīgākās sulas ir tad, kad tikko sāk tecēt, saka Alise Kindzule.

Kādēļ kļavu un bērzu sulas ir veselīgas?  Koks ūdeni ņem no zemes dziļākajiem slāņiem, tas ir tīrs, pēc tam savā ceļā sulas bagātinās ar minerālvielām, satur ogļhidrātus. Strukturizētais ūdens, kas atrodas sulās, organismā  neuzturas, tas  izskalo no organisma visu lieko, toksīnus, ir urīndzenošs, sekmē organisma  atjaunošanos un regulē svaru.

Ja grib sajust organismā pozitīvu efektu – vismaz 10 dienas jādzer bērzu sulas.

Sulas var ne tikai dzert, bet lietot ādas kopšanā. Justīnes Savitskas ierakstā par to, kā bērzu sulu var izmantot kosmētikā.

Raudzētas bērzu sulas pirtī izmanto pret  celulītu – jāperas ar rabarberu lapām, pieredzē dalās pirtnieks Ziedonis Kārkliņš.