Vidējā gaisa temperatūrā Latvijā jau vairākus gadus turpina pieaugt. Šovasar jau ir fiksēti neskaitāmi karstuma rekordi. Vai tas nozīmē, ka varam atļauties dārzā iestādīt arī tos augus, kas vēl pirms pāris desmitgadēm auga labākajā gadījumā tikai Itālijas ziemeļos, interesējamies raidījumā Kā labāk dzīvot.

"Siltāks paliek palēnām. Tā vien liekas, ka tūlīt sāksim audzēt banānus, bet īsti tā nav. Ja arī tagad ir pusgrādu vai pat divus grādus siltāks, kas notiks pēc diviem gadiem, kad atkal būs -30 grādu, vēls pavasaris, vai tieši otrādi - agrs un silts.. Visa skaistā eksotika, visi svešie augi, kurus esam sasapņojušies, aizies bojā," atzīst Latvijas Stādu audzētāju asociācijas vadītājs, stādaudzētavas “Dimzas” saimnieks Andrejs Vītoliņš.

Tomēr ne visi, jo ir ko audzē gadu gadiem. Nevienu nepārsteigsim ar aprikozēm un persikiem. Aug un ir labas vietējās šķirnes radītas, norāda Andrejs Vītoliņš.

Līdz olīvkoku un mandarīnu birzīm Latvijai vēl ir ļoti tālu, piekrīt Nacionālā botāniskā dārza Oranžēriju augu nodaļas vadītāja Zane Purne.

"Olīvas, papajas, apelsīni, banāni, vīģes, ananāsi, mango, avokado, ko labprāt audzējam telpās un arī labi aug telpās, protams, vasaras mēnešos būs sajūsmā, ja izliksiet dārza papildināšanai, vai iestādīsiet augsnē vai izliksiet ar podiem. Augi būs sajūsmā no saules, vēja un lietus. Bet rudenī visi ir jānes atpakaļ," skaidro Zane Purne. "Šiem augiem Latvijas ziemas neder. Ir olīvas, kas iztur -15 grādus, bet tikai atsevišķas dienas, ne mēnešiem ilgi."

Dabas aizsardzības pārvaldes ģenerāldirektors, dendrologs Andrejs Svilāns piebilst, ka eksotiski šādos laika apstākļos sāk uzvesties šķirnes, kas Latvijā ir jau pat vairākus gadu simtus. Bet labāk sāk justies tās koku šķirnes, kas iepriekš bija vairāk jātuntuļo ziemās.