Raidījuma skanēšanas laikā varat sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.
Finanšu eksperti uzsver, ka daļa no mūsu regulārajiem ienākumiem ir jāatvēl uzkrājumiem. Pat, ja tā ir ļoti neliela naudas summa. Ko tālāk darīt ar uzkrāto - turēt zeķē vai investēt, un kā investēt savus uzkrājumus, lai vismaz daļēja paglābtu tos no inflācijas zobiem? Raidījumā Kā labāk dzīvot analizē projekta "Investoru klubs" izpilddirektors Kaspars Peisenieks, "Eleving Group" finanšu direktors Māris Kreics un Latvijas Bankas vecākā finanšu pratības speciāliste Aija Brikša.
Māris Kreics norāda, ka pirms investēt, vajag krāt.
"Izveidojot krāšanas kultūru, ierobežojot patēriņu, cik tas iespējams, sabalansējot vēlmes ar vajadzībām, skaidri apzinoties, kuras vēlmes, kuras vajadzības, un vēlmes nedaudz var atlikt un krāt. Krāšana ir primārais finanšu higiēnas viens no nosacījumiem," atzīst Māris Kreics.
Arī mēnesī atlicinātie 10 - 20 eiro ir nozīmīgi. Tos varbūt uzreiz nevajag investēt, bet pāris gadu laika veidojas summa, ar kuru var piedalīties finanšu tirgos.
"Mājsaimniecību naudas atlikums kontos ir vēsturiski liels. Problēma ir tajā, ka par šo naudu nerūpējamies. Stāv kontā un inflācija ēd nost pirktspēju. Ar finanšu pratību var veicināt, ka cilvēkiem ir jāsāk rūpēties par naudu," uzskata Kaspars Peisenieks.
Šobrīd ir sarežģīts brīdis, kurā atdeves skatīties. Finanšu tirgi ir zemākā punktā, un šis nav labākais brīdis, kad izdarīt globālus secinājumus, vērtē Aija Brikša.
"Mums bieži ir ilūzija, ka es sākšu pelnīt vairāk, ka man būs vairāk... Ļoti reti, patiesībā, gandrīz nekad cilvēkiem nepienāk tas brīdis, kad es varu kārtīgu summu atlikt, tāpēc regulārās iemaksas ir tās, kas veido atšķirību. Ja skatāmies uz regulārajām iemaksām gan ieguldījumu instrumentos 3.pensiju līmenī, gan uzkrājumā, tad pamatatslega ir regulārs automātisks maksājums mēneša sākumā, tad dzīvoju ar pārējo. Tai jābūt prioritāšu sarakstā augstākai lietai, nevis mēneša beigās, kad paliks pāri, gan tad es uzkrāšu. Dzīvē tā nenotiek, arī cilvēkiem, kas pelna labāk," norāda Latvijas Bankas vecākā finanšu pratības speciāliste Aija Brikša.
Izvēle nedarīt neko ir visdārgākā.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Komentāri (5)
Vispār tie finansu eksperti ir baigi labie. No vienas puses stāsta, ka vēsturiskais pieaugums negarantē pieaugumu nākotnē. No otras stāsta, paskatieties, kā vēsturiski ir pieaudzis, tāpēc noteikti ir jāpērk akcijas.
atceroties lieliskas bankas baltija, parex, krajbank, rietumu un credit suisse ir skaidrs ka mazie paliek bez biksem
Krājbanka un citas bankās visus noguldījumus līdz 100 000 garantē valsts un naudu nav iespējams pazaudēt.
Banka Baltija maksāja pārāk augstas depozīta likmes pat līdz 90%.
tas ir lidzigi ka ar energoresursiem kur skeldai cenas jau ir pirmskara limeni bet malka joprojām ir vismaz 2 reizes un gaze ari 2 reizes dārgāka kaut TTF birza ta jau no gada sakuma ir 2021 gada limeni
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X