Nenoliegsim, ka raidījumā Kā labāk dzīvot bieži ir izskanējuši daudzi un dažādi argumenti, kāpēc pesticīdu lietošana lauksaimniecībā ir nevēlama. Šoreiz vairāk skaidrojam, kāpēc un kā pesticīds izmanto lauksaimniecībā Latvijā, kā arī uzklausām to speciālistu viedokļus, kas ir par šādu augu aizsardzības līdzekļu lietošanu. Raidījuma viesi: Zemnieku Saeimas priekšsēdētāja vietniece Maira Dzelzkalēja-Burmistre, Valsts augu aizsardzības dienesta Augu aizsardzības departamenta direktors Vents Ezers, agronoms-konsultants Aigars Šutka un agronome un dārzeņkopības nozares eksperte Mārīte Gailīte.

Graudu ražas pēdējos gados aug vairāku apsvērumu dēļ: zemniekiem ir pieejama daudz labāka zemes apstrādes tehnika, ja iesēs slikti sastrādātā augsnē, nekādi augu aizsardzības līdzekļi nepalīdzēs, otras būtisks faktors – mēslojumu un tikai trešais – augu aizsardzības līdzekļi. Tāpat zemniekiem mūsdienās ir pieejamas dažādas graudaugu šķirnes ar lielāku ražību.

  • Eiropā ķīmisko vielu skaits, ko izmanto lauksaimniecībā, ar katru gadu samazinās, jo augstas drošības prasības, salīdzinot ar pārējo pasauli.
  • Augu aizsardzības līdzekļu lietošana ir viens no tehnoloģijas posmiem konvencionālajā lauksaimniecībā. Arī ekonomiskie apsvērumi nosaka vajadzību lietot augu aizsardzības līdzekļus, cik vien maz iespējams. Tie ir dārgi.
  • Lielāku augu aizsardzības līdzekļu lietošanu veicina minimālās augsnes apstrādes tehnoloģijas.
  • Pirms sēšanas kviešu graudus kodina.
  • Nepieciešamība pēc augu aizsardzības līdzekļiem konvencionālajā lauksaimniecībā ir. Glifosātu lietošana visvairāk iespējama, kad lauks ir papuvē, vai ienākot jaunām zemēm lauksaimniecībā.
  • Uz viena lauka glifosātu lieto ne reizi kā 4-5 gados.
  • Ja augsne ir kvalitatīvi sastrādāta, kvalitatīvi iesēta kodināta sēkla, lieto herbicīdus pret nezālēm. Bez herbicīdiem graudaugu ražošanā nekas nenotiek. Balandas izaug ātrāk, nekā labība. Herbicīdi pret nezālēm parasti tiek lietoti vienu reizi sezonā.
  • Sezonas laikā ir jārēķinās ar 3-4 apstrādēm konvencionālajā lauksaimniecībā ar augu aizsardzības līdzekļiem, bet tos lieto, vadoties pēc nepieciešamības. Miglo tad, kad tas tiešām ir nepieciešams.
  • Augu aizsardzības līdzekļu lietojums neatmaksājas, ja dabas apstākļu dēļ ražas ir zemākas.

 

Raidījums tapis ar Eiropas Savienības un Eiropas Parlamenta atbalstu.