Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Kādām medicīnas ierīcēm un medikamentiem vajadzētu būt mājas aptieciņā, lai sekotu savam veselības stāvoklim un vajadzības gadījumā varētu sev efektīvi palīdzēt, ja tomēr gadījies saslimt, spriežam raidījumā Kā labāk dzīvot. Kam jābūt mājas aptieciņā, vērtē "Mēness aptiekas" farmaceite Ieva Virza un ģimenes ārsts veselības centru apvienībā “Elite” Ingars Burlaks.

Katras mājsaimniecības aptieciņas saturs būs atkarīgs, vai ģimenē ir mazi bērni, vai ir seniori, vai cilvēki ar hroniskām saslimšanām.

Kādreiz par mājas aptieciņu vairāk domājām kā par medikamentiem, tagad tam pievienojušās medicīniskās ierīces, kas ir ērtas un palīdz kontrolēt veselību, neizejot no mājām.

“Viena no šī laika medicīnas ierīcēm, kurai vajadzētu būt mājās, ir pulsa oksimetrs, kas fiksē pulsu un arteriālo asiņu piesātinājumu ar skābekli,” vērtē Ieva Virza.

Viņa atgādina, ka labais piesātinājums ir 95-100% un to var monitorēt mājās un pārbaudīt ikviens, kā arī par izmaiņām ziņot ārstējošam ārstam, esot mājās.

Ingars Burlaks skaidro, ka pulsa oksimetrs sniedz objektīvus rādītājus, jo subjektīvi cilvēks izmaiņas var arī nejust un nenovērtēt, ka vajadzīga palīdzība. Mērījumus var veikt kaut reizi 2-3 stundās.

Ingars Burlaks atzīst, ka šobrīd Covid-19 pandēmijas laikā ir noteikts, ka Veselības dienests apmaksā pacientiem pulsa oksimetru piegādi, ja cilvēkam ir apstiprināta saslimšana ar Covid-19 un nav iespējas kādam doties uz aptieku.

Noteikti mājās vajadzētu būt termometram! Tāpat ieteicams, lai mājas aptieciņā būtu arī asinsspiediena mērītājs.

Ingars Burlaks norāda, ka arī saslimstot ar Covid-19, ir svarīgi mērīt ķermeņa temperatūru un sekot līdzi izmaiņām.

Runājot par medikamentiem, speciālisti atzīst, ka mājās aptieciņā vajadzētu būt šķīdumam, kas noderīgs brūces skalošanai. Mūsdienas vairs neiesaka plaši lietot briljantzaļo šķīdumu, kas kādreiz bija ļoti populārs. Tas ir ļoti agresīvs un apdedzina brūču malas.

Noteikti aptieciņā jābūt pretsāpju, pretiekaisuma un pretdrudža medikamentiem, kuru klāsts ir ļoti plašs. Šos trīs efektus nodrošina visi attiecīgās grupas medikamenti, izņemot paracetamolu, kas ir noņem temperatūru un sāpes. Lietojot bezrecepšu medikamentus, kas satur paraceptamolu, Ingars Burlaks iesaka sekot līdzi tā kopējai devai dienā.

Otra grupa ir ibuprofēns un diklofenaks – tie arī ir preparāti, kas mazina temperatūru, drudzi un iekaisumu. Runājot par šiem preparātiem, Ingars Burlaks, atzīst, ka jābūt uzmanīgiem cilvēkiem, kam ir slims kuņģis, nieru problēmas. Bet ir reizes, kad labāk izvēlēties tieši šis preparātus.

Ieva Virza atgādina, ka svarīgi medikamentus mājas aptieciņā pareizi glabāt, lai zāļu kvalitāte sag;abātos līdz termiņa beigām. Medikamenti jāglabā vēsākā vietā, noslēgtā kastē. Tāpat jādomā par drošību – glabāt bērniem nepieejamā vietā.

Divreiz gadā vajadzētu mājas aptieciņu pārbaudīt un nederīgos medikamentus utilizēt, aiznest un nodot aptiekā.

Viņa arī mudina sekot līdzi, lai būtu mājas aptieciņā medikamenti, kas nepieciešami pastāvīgai lietošanai.