Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Koronavīruss "Covid-19", saukts arī par Uhaņas vīrusu jau sasniedzis Eiropu, un visticamāk, tas ir tikai laika jautājums, kad arī Latvijā tiks konstatēts pirmais ar šo vīrusu saslimušais. Ko bez roku mazgāšanas un citu elementāru higiēnas prasību ievērošanas mēs vēl varam darīt, lai “Covid-19” neizplatītos tālāk, skaidrojam raidījumā Kā labāk dzīvot. Raidījuma viesi: Mikrobioloģijas un virusoloģijas institūta vadošā pētniece profesore Vaira Īrisa Kalniņa, Latvijas Universitātes bioloģijas profesors, vīrusu pētnieks Kaspars Tārs un Latvijas Ārstu biedrības valdes loceklis, ētikas komisijas priekšsēdētājs, žurnālu „World Medical Journal " un „Latvijas Ārsts” galvenais redaktors Pēteris Apinis.

“21.gadsimtā šis ir septītais koronavīruss, un ir bīstams. Parādījies 2019.gada beigās, visticamāk no sikspārņiem un izplatījies vēl ar kādu dzīvnieku starpniecības gaļas tirgos Ķīnā,” skaidro Kaspars Tārs.

Laimīgā kārtā šis nav tik bīstams kā iepriekšējie, bet ir ļoti lipīgs.

“Jādomā par cilvēku uzvedību. Daudz ir atkarīgs no mums pašiem. Nedrīkst cilvēks nedomāt, es šķaudīšu, klepošu. Ne par to, kā pret mani izturas, bet kā es izturos pret apkārtējiem.

Nedrīkst šķaudīt un klepot atgāzusies. Ir šalles, apkakles, iebāz degunu apkaklē un nošķautdes tur. Mehāniski aizsargāt izplatīšanos no sevis. Ir jādomā, no tā daudz ir atkarīgs.” analizē Vaira Īrisa Kalniņa.

“Lai pēc iespējas atliktu pirmā gadījuma parādīšanos Latvijā, jāatbalsta mūsu epidemiologi.” uzskata Kalniņa. “Vajag ieklausīties viņu rekomendācijas par kontaktformām, par uzvedību, ka esam atbildīgi katrs arī par otra cilvēka veselību.”

Pēteris Apinis vērtē, ka tikai epidemiologu veiktie pasākumi naļaus apturēt vīrusa izplatību pasaulē.

Kalniņa norāda, ka ir daudz nezināmā un vairākas lietas šī vīrusa sakarā ir neskaidras, lai cik intensīvi strādātu ārsti, infektologi un epidemiologi. Daudz ir diskusiju par vakcīnu.

“Ir neiespējami, ka būtu vakcīna pret jaunu vīrusa formu divu mēnešu laikā,” atzīst Kalniņa un norāda, ka reāli vakcīna pret šo vīrusu varētu parādīties ne ātrāk kā pēc gada.

Tārs piebilst, ka arī gads ir ļoti optimistiska iecere.

Vīruss izplatās ar savstarpējiem kontaktiem starp cilvēkiem. Par paciņām, ko cilvēki pasūtījuši no Ķīnas, nevajadzētu satraukties.

Speciālisti atzīst, ka visticamāk vīruss nonāks arī līdz Latvijai.

To, ka šis vīruss varētu izplatīties arī Latvijā, intervijā atzīst arī profesors Uga Dumpis.